با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

گرافن و استفاده های آن

گرافن و استفاده آن

در مورد گرافن و استفاده های آن باید گفت که گرافن یک ماده مدرن و جدید است که فرآیندی جدید برای ایجاد وسایل الکتریکی محسوب می‌شود. برای دانشمندان و مهندسانی که به دنبال ایجاد شیوه‌ای جدید برای ساخت دستگاه‌های الکترونیکی هستند، گرافن مهمترین و جدیدترین ماده است. از لامپ‌های کم مصرف کوچک و بزرگ گرفته تا باتری‌های خورشیدی کارآمد تا صفحه نمایش انعطاف پذیر و خیلی چیزهای دیگر از گرافن ساخته می‌شوند. گرافن خودش فاقد شکل جامد است و به شکل لایه‌ای به ضخامت ۱ اتم که در میان صفحات تخت محافظ قرار می‌گیرد. محققان دانشگاه ایلینویز در روشی جدید برای ایجاد اشیا ۳ بعدی از گرافن ابداعی، امکان تشکیل طیف وسیعی از دستگاه‌های مدرن جدید الکترونیکی را فراهم آورده است.
محققان برای ایجاد اشکال سه بعدی از گرافن، ابتدا باید اطمینان حاصل می‌کردند که رویکردشان در حفظ یکپارچگی ساختاری این ماده در هنگام تغییر شکل فیزیکی، بی نقص است. از این رو آنها از یک زیر لایه شابلون استفاده کردند و یک لایه گرافن آغشته به حلال را که خاصیت انعطاف پذیری بیشتری دارد، بر روی آن قرار دادند. بعد از مدتی که محلول گرافن بر روی شابلون قرار گرفت، حلال تبخیر شده و لایه‌ای از گرافن خالص به شکل شابلون زیرین باقی ماند و بدین ترتیب این محققان موفق شدند گرافن را به شکل‌های پیچیده در بیاورند.

 

سیستم های الترومکانیکی

سانگ وو نام، استادیار دانشکده علوم مکانیک و مهندسی مکانیک UIUC می‌گوید: تا جایی که ما اطلاع داریم، این تحقیق اولین تجربه ایجاد اشکال پیچیده مانند هرم، استوانه، مخروط، هرم معکوس و اشکال سه بعدی از ساختارهای هیبریدی نانو ذرات طلا و گرافن در ابعاد میکروسکوپی است. در این روش، مراحل متورم سازی، چروک سازی و شکل دهی به گونه‌ای بهینه سازی شده است که میزان تعلیق گرافن در اطراف ریز ساختارهای سه بعدی را به حداقل رسانده و دستیابی به اشکال سه بعدی را تسهیل می‌کند.
سانگ وو نام می‌گوید: «ما انتظار داریم رویکرد ساختار سه بعدی ما در توسعه انواع پیشرفته ابزار هیبریدی بین سیستم‌های میکروالکترومکانیکی (MEMS) و مواد دو بعدی برای دریافت کنش و واکنش مفید واقع شود.
بدلیل شکنندگی لایه یک اتمی گرافن، روش‌های قبلی برای خم کردن یا ریخته گری آن در شکل‌های پیچیده در بهترین حالت منجر به اشیائی دارای شکل ناصاف می‌شود و در بدترین حالت، نامتقارن می‌شود. محققان UIUC در بررسی این تکنیک جدید، پس از شکل دادن به گرافن تلاش کردند با استفاده از میکروسکوپ الکترونی، میکروسکوپ اتمی، طیف سنجی Raman و اندازه گیری مقاومت الکتریکی برای اثبات اینکه این گرافن سه بعدی شکل خود را حفظ کرده است، استفاده بهینه‌تری از این ماده شگفت انگیز نمایند.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۳ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.