با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

یک نه قاطع به کودکان

نه گفتن به کودکان

بسیاری از والدین دربرابر خواسته‌های فرزندانشان نمی‌توانند مقاومت کنند و یک نه قاطع به کودکان بگویند و یا اگر هم نه بگویند بعد از مدتی حرف خود را پس می‌گیرند. جالب است که انگار فرزندانشان هم از این قضیه آگاهند و بنابراین در صدد انجام کاری بر می‌آیند تا شما از مخالفت خود دچار عذاب وجدان شوید. بگذارید با زدن مثالی این موضوع را روشن‌تر کنیم. فرض کنید پسرتان در حال تماشای تلویزیون است و زمانی که برای تلویزیون نگاه کردن به او اجازه داده بودید تمام شده است. او این موضوع را می‌داند و با زیرکی به شما می‌گوید: “مامان قول می‌دم تا ۱۰ دقیقه دیگه تلویزیون رو خاموش کنم” اما ۱۰ دقیقه هم می‌گذرد و اتفاقی نمی‌افتد و ۱۰ دقیقه بعد و ۱۰ دقیقه‌های بعدتر و به این ترتیب او ۱ ساعت بیش از وقتی که برای او تعیین کرده بودید تلویزیون تماشا می‌کند. در این لحظه شما حس می‌کنید به دست خودتان قوانین خانه را زیر پا گذاشته‌اید و ناراحت و سر در گم می‌شوید. اما نگران نباشید. برای بازگشتن به قوانین گذشته دیر نیست. اگر از الان به کودکتان در برابر خواسته‌های نامعقولش “نه” بگویید او در آینده راحت‌تر خواهد توانست با جواب “نه” دیگران رو به رو شود. بهتر است آموزش “نه” گفتن به فرزندتان را از دوران کودکی شروع کنید.

تا به حال با خود فکر کرده‌اید که چرا وضع قانون در خانه مشکل‌تر از بیرون است؟ پدر و مادر دوست دارند شادی فرزندشان را ببینند و وقتی فرزندانشان خوشحال باشند آن‌ها هم شاد و خوشحال می‌شوند. برعکس وقتی فرزندشان ناراحت باشد آن‌ها نیز همان حس را پیدا می‌کنند و ناراحت می‌شوند. اما با وجود همه این مسائل باز هم یاد بگیرید که چگونه به فرزندتان “نه” بگویید، زیرا در این صورت گام بزرگی در تربیت فرزندتان خواهید برداشت. بنابراین هر زمانی که قرار است نه بگویید به این فکر کنید که با این “نه” قاطع قرار است اهداف بزرگتری را دنبال کنید. مسلما شنیدن “نه” برای بسیاری از بچه‌ها خوشایند نیست و با شنیدن آن شروع به جیغ کشیدن، گریه کردن و یا پرت کردن اسباب بازی‌هایشان می‌کنند. البته این موضوع در همه کودکان صدق نمی‌کند. برخی از کودکان نیز آنقدر درخواست خود را تکرار می‌کنند تا والدینشان خسته شوند و یا دلشان بسوزد و کوتاه بیایند. در این مواقع به جای اینکه به آرام کردن فرزندتان که هدفی کوچک است فکر کنید به هدف بزرگتر خود خود بیندیشید و به این فکر کنید که با “نه” گفتن چه کمکی در آینده به فرزندتان می‌کنید و با این کار فرزندتان چه چیزی را خواهد آموخت. اگر به فرزندتان “نه” گفتید و او همچنان واکنش‌های تندی از خود نشان می‌داد و روی خواسته‌اش پافشاری کرد به او بقبولانید که انجام دادن این واکنش‌ها هیچ تاثیری روی جواب شما در برابر خواسته‌اش نخواهد داشت.

قاطع به کودکتان نه بگویید

در قوانینتان ثابت قدم باشید: همیشه در وضع قوانین خانه محکم باشید و هیچ استثنائی برای قوانین قائل نشوید. زیرا حتی اگر ۹۹ بار نه بگویید و تنها یک بار به او اجازه دهید قوانین را زیر پا بگذارد، همان ۱ بار قوانین وضع شده در خانه را بر هم می‌زند. پس سعی کنید همیشه در واکنش‌هایتان ثبات داشته باشید، گاهی در مواقعی که قرار است با خواسته فرزندتان مخالفت کنید، افکاری نظیر اینکه: “من مادر و یا پدر خوبی نیستم” و یا “با این کار فرزندم را نا امید کرده‌ام ” به سراغتان می‌آید، از این افکار دوری کنید زیرا این افکار اشتباه است و تنها باعث خواهند شد نتوانید در برابر خواسته نا به جای فرزندتان مقاومت کنید. قوانین بیش از اندازه نگذارید: اگر دائما در حال تغییر قوانین در خانه باشید خودتان نیز ممکن است به مرور زمان آن قوانین را فراموش کنید و یادتان برود که چه باید و نبایدهایی را برای فرزندتان تعیین کرده‌اید. در این صورت است که قوانین و امر و نهی شما برای فرزندتان اعتبار نخواهد داشت. اگر فرزند شما به سنی رسیده است که قادر به خواندن و نوشتن است بهتر است قوانین را بر روی برگه‌ای بنویسید و در جایی قرار دهید که او بتواند ببیند و مقابل چشمانش باشد. در وضع قوانین در منزل از قانون‌های کوچک شروع کنید و با این قوانین کوچک کودکتان را ملزم به رعایت قوانین کنید. بنشینید و با کودکتان راجع به این قوانین صحبت کنید و به او بفهمانید که باید به این قوانین احترام بگذارد و در صورت مخالفت با خواسته‌اش باید واکنش و احساسات خودش را کنترل کند.

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۵ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.