با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

۱۰ واقعیت درمورد مغز مردها که همه زن‌ها باید بدانند

بیشتر اطلاعاتی که درمورد مغز مردها وجود دارد، طبق تحقیقات انجام گرفته روی مردهای سن ۱۹ تا ۲۲ سال است، مردانی که هنوز تحصیلات دانشگاهی‌شان را هم تمام نکردند و در این تحقیقات برای کسب درآمد برای خرج روزمره و دانشگاه‌شان شرکت می‌کنند. اما واقعیت این است که مغز مردان در طول عمرشان دچار تحول و تغییرات زیادی می‌شود. در این مقاله درمورد باورهای نادرست رایج پیرامون مغز مردان صحبت می‌کنیم و ۱۰ واقعیت درمورد مغز مردها که همه زن‌ها باید بدانند را شرح می‌دهیم. پس از مطالعه این مقاله خواهید فهمید که مردان تا چه اندازه در برابر تنهایی آسیب‌پذیر هستند و چرا تا این حد روی یافتن راه‌حل متمرکزند.
 
۱۰ واقعیت درمورد مغز مردها که همه زن‌ها باید بدانند
 

واقعیت اول: مردها هم دوست دارند ازدواج کنند

یکی از باورهای رایج درباره مردان آن است که اغلب فکر می‎کنیم، زن‌ها دوست دارند زندگی‌شان سر و سامان پیدا کنند ولی مردها دوست ندارند متعهد شوند و بیشتر دوست دارند آزادی‌شان دست خودشان باشد. اما این یکی از بزرگترین باورهای غلط درباره مردها است که به دلیل استفاده از داوطلبان بسیار جوان برای تحقیقات ناشی می‌شود و این گرایش به آمریکایی‌های این جوانان است.

نتایج حاصل از یک تحقیق که در بولیوی انجام شده، نشان داده است که خیانت‌ها اغلب تا قبل از سن ۳۰ سالگی در مردان اتفاق می‌افتد. طبق نتایج بدست آمده از این تحقیق، پس از سن ۳۰ سالگی مردها فقط به فکر تامین معاش خانواده‌شان هستند.

گفتنی است که متعهد شدن برای بعضی از مردها سخت‌تر از بقیه است –اما بر اساس نتایج تحقیقات این مشکل می‌تواند ریشه ژنتیکی داشته باشد. مردهایی که فاقد «ژن بی‌بندوباری» هستند، حدود ۶۰ درصد جامعه را تشکیل می‌دهند و احتمال ازدواج کردنشان بیشتر است.
 

واقعیت دوم: رئیس کیه؟

سلسله‌مراتب‌های ناپایدار موجب بروز اضطراب زیادی برای مردان می‎شود. اما یک زنجیره مشخص از دستورات، درست مثل دستورانی که در ارتش و بسیاری از دیگر محیط‌های کاری تمرین می‌شود، موجب کاهش سطح تستوسترون آن‌ها می‎شود و خشونت مردان را کنترل می‌کند.

از سن ۶ سالگی مردان با ایجاد سلسله‌مراتب‌ها درگیر می‎شوند که باعث می‌شود مردها سعی داشته باشند همیشه خودشان بالادست گرفته و رئیس بدانند و بقیه را پایین‌دست خود ببینند.
 

واقعیت سوم: پدر شدن

ماه‌ها قبل از اینکه مردان پدر شوند، مغز آنان آماده همکاری کردن می‌شود. در بدن پدرهای آینده تغییرات هورمونی پدید می‌آید – این تغییرات به این صورت است که سطح پرولاکتین در بدن آن‌ها افزایش یافته و سطح تستوسترون کاهش می‌یابد – و همین تغییرات موجب ایجاد رفتاری پدرانه در آنان می‎شود.

با سرایت فرومون‌های زن باردار به همسرش، مردها هم دچار تغییراتی اساسی می‌شوند.

حتی پیش از آن که خانم باردار شود، فرومون‌های مرد نیز روی زن اثر گذاشته و در مغز زن نورون‌های مادر خوب فعال می‌شود.
 
۱۰ واقعیت درمورد مغز مردها
 

واقعیت چهارم: مغز بالغ مردانه

در طول دوره تکامل، در زمان جوانی مردان به رقابت بر سر مقام و همسر نیاز دارند و در زمان بلوغ به تاکید بر پیوند و همکاری نیاز دارند. مردها خودشان نیز این موضوع را قبول دارند و بر آن تاکید می‎کنند و براساس نتایج تحقیقات روانشناختی مشخص شده است که پیشی گرفتن از رقبا در سنین بالاتر برای مردان جذابیتی ندارد. اما با افزای سن در مردان، آن‌ها توجه بیشتری به روابطشان و بهتر کردن جامعه نشان می‌دهند.

علت این تغییر احتمالاً به خاطر آن است که به تدریج سطح تستوسترون با بالا رفتن سن در آنان کاهش می‌یابد. نتایج حاصل از تحقیقات حاکی از آن است که مردهایی که سطح هورمون تستوسترون در آنها بالاتر است، در رقابت بهتر هستند و مردانی که سطح تستوسترون در آنان پایین است در رقابت‌هایی که نیازمند همکاری تیم و گروه است بهتر عمل می‌کنند.
 

واقعیت پنجم: بازی کردن با بچه‌ها

نتایج تحقیقات نشان داده است که روش‌های خاص مردها برای بازی کردن با بچه‌های‌شان که اغلب همراه با حرکات ناگهانی و اذیت کردن است، موجب می‌شود بچه‌ها بهتر یاد بگیرند، اعتمادبه‌نفس آنان بالاتری برود و قادر شوند خودشان را بهتر برای ورود به دنیای واقعی آماده کنند.

بر اساس تحقیقات این نتیجه به دست آمده است که پدرهایی که در پرورش و بزرگ کردن بچه‎ها نقش فعالی دارند، سطح تستوسترون در آنان پایین‌تر است. با این وجود که هنوز مشخص نیست که عاملی که موجب این رفتار می‌شود، سطح هورمون است یا برعکس اما محققان بر این باورند که تکامل برای این پدران سودمند بوده است. در میان بچه‌های تمام موجودات زنده، بچه‌های انسان جزو نیازمندترین هستند و پدران خوب، شانس این را دارند که بچه‌ها و البته ژنشان باقی بماند.
 

واقعیت ششم: دفاع از قلمرو

دفاع از قلمرو، بخشی از کار مردها است. گفتنی است که در این زمینه تحقیقات بیشتری نیاز است تا بر روی انسان‌ها صورت گیرد اما در پستانداران نر دیگر قسمت «دفاع از قلمرو» در مقایسه با همسران ماده‌شان بسیار بزرگتر است.

با وجود این که زنان هم احساس مالکیت دارند، اما احتمال برخورد خشونت‌آمیز مردها وقتی با تهدیدی نسبت به زندگی عشقی یا قلمروشان روبه‌رو می‌شوند، بیشتر است.
 

واقعیت هفتم: از دل برود هر آنکه از دیده‌شان رود

با این که تستوسترون را بیشتر با خشونت و دشمنی مرتبط می‎دانند اما هورمون جنسی هم به حساب می‎آید. و این میل در مردان در مقایسه با زنان شش برابر است.

محققان به این نتیجه رسیدند که تستوسترون موجب بروز اختلال در بخش کنترل ضربه در مغز می‎شود. با این که هنوز باید در این زمینه تحقیقات بیشتری انجام شود اما همین توضیح می‌دهد که مردها تا هنگامی که زنی جلو چشمشان است به او فکر می‌کنند و وقتی از دیدشان خارج می‌شود، از ذهن‌شان هم بیرون می‌رود.
 
تفاوت مردان و زنان در برابر مشکلات
 

واقعیت هشتم: تمرکز بر یافتن راه‌حل مشکل

با این وجود که نتایج بسیاری از تحقیقات حاکی از آن است که زن‌ها بسیار دلسوزتر از مردها هستند اما این کاملاً صحت ندارد. سیستم دلسوزی و همدردی در مغز مردها وقتی کسی استرس دارد یا دچار مشکل شده است، واکنش می‌دهد. اما به گونه‌ای است که بخش «حل کردن مشکل» در ذهن‌شان فورا بر دلسوزی آنان غلبه می‌کند.

این باعث می‌شود که به جای نشستن با آن فرد و همدردی کردن با او، سعی کنند تا یک راه‌حل برای آن فرد بیایند.
 

واقعیت نهم: آسیب‌پذیری در برابر تنهایی

تنهایی موجب بروز مشکل در سلامتی و مغز همه می‎شود، اما شاید نمیدانستید که مردان در سنین بالاتر نسبت به تنهایی آسیب‌پذیرتر هستند.

مردها برای مشکلاتشان کمتر از زن‌ها کمک می‌گیرند که این موجب تنهاتر شدن آنها می‌شود و این مدارهای اجتماعی مغز آنها را دچار مشکل می‌کند.

زندگی کردن مردها با زن‌ها برای آنها بسیار سودمند است. مردانی که دارای رابطه بادوامی هستند، سالم‌تر بوده، عمر بیشتری خواهند کرد و سطح هورمون‌هایشان نشان می‌دهد که اضطراب آنان کمتر است.

زن‌ها برای غدد جنسی مردها هم سودمند هستند. در سال ۲۰۰۹ تحقیقی انجام گرفت که در آن مشاهده شد که موش‌های نری که با موش‌های ماده زندگی می‌کنند در مقایسه با موش‌های نری که تنها زندگی می‌کنند، برای مدت طولانی‌تری بارور می‌مانند.
 

واقعیت دهم: احساسی‌تر

با اینکه اغلب این تصور وجود دارد که زنان احساسی‌تر هستند، اما در مشاهدات دیده شده که نوزادان پسر معمولاً واکنش‌های احساسی بیشتری درمقایسه با نوزادان دختر داده و احساساتشان را بیشتر بروز می‌دهند.

هم چنین مردان بزرگسال هم واکنش‌های احساسی‌ قوی‌تری دارند اما قبل از اینکه از این احساسات آگاهی داشته باشند. وقتی این احساسات به خودآگاه آن‌ها می‌رسد، تمام تلاس خود را به کار می‎برند تا بر روی ان سرپوش قرار داده و برز ندهند.

در دوران جوانی مردان می‎آموزند که احساسات خود را پنهان کنند، زیرا اگر بروز دهند از نظر فرهنگ و جامعه مردانه نیست. اما تلاش آنان برای سرپوش گذاشتن بر روی احساسات، باعث فعال شدن واکنش «جنگ و گریز» در آن‌ها می‎شود. واکنش قوی مرد و سرکوب متعاقب آن موجب می‎شود تا برای برخورد با یک تهدید آماده شود.

[تعداد: 15    میانگین: 2.6/5]
تاریخ: ۲۴ مرداد ۱۳۹۵

دیدگاه‌های شما

2 نظر روشن "۱۰ واقعیت درمورد مغز مردها که همه زن‌ها باید بدانند"

اطلاع از
avatar

مرتب‌سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بیشترین تعداد رای
رضا
کاربر
رضا
9 ماه 14 روز پیش

آره واقعا کی این زنا میخوان بفهمن ما مردا هم احساس داریم عججججب

سارا خانم
کاربر
سارا خانم
9 ماه 13 روز پیش

آخه مغز مردا چیه که واقعیت دربارشون چی باشه خخخخخخخخخخخخخخخخ

wpDiscuz
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.