با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

۲۰ نشانه یک همسر سلطه گر و زورگو – بخش دوم

در بخش اول ۱۰ نشانه از ۲۰ نشانه یک همسر سلطه گر و زورگو را بیان کردیم. در بخش دوم ۱۰ نشانه دیگر را برای شما عنوان می‎کنیم.۲۰ نشانه یک همسر سلطه گر و زورگو – بخش دوم
۱۱- وادار کردن‎تان به کسب اعتماد یا هر رفتار خوب دیگر: البته درست است که اعتماد شما به فردی که ۵ سال است که می‎شناسید در مقایسه با کسی که یک ماه است با او در ارتباط هستید بیشتر است و امری طبیعی است، اما بخشی از اعتماد باید در ذات یک رابطه وجود داشته باشد. برای نمونه در یک رابطه سالم نباید هر لحظه کارهای یکدیگر و یا رفت و آمدها کنترل شود و مدام از یکدیگر توضیح بخواهید و همین طور نباید اکانت ایمیل یا پروفایل‎های یکدیگر را در شبکه‎های اجتماعی چک کنید. اگر اعتماد جزئی از ذات رابطه شما نباشد و شما همواره در پی کسب آن باشید، باید بدانید که رابطه شما سالم نیست و دچار مشکل است.
۱۲- همواره گناهکار دانستن شما تا زمانی که خلاف آن ثابت شود: یک همسر سلطه گر مهارت بالایی در ایجاد حس انجام کار اشتباه در شما دارد. یعنی طوری رفتار می‎کند که شما حس کنید کار اشتباهی انجام داده‎اید، حتی پیش از آن که خود شما بدانید چه کار کرده‌اید. این احتمال وجود دارد شما بی‎خبر از هر چیزی از راه برسید و ببینید همسر شما از چیزی که در غیاب شما متوجه شده یا فکر کرده‎اند، عصبانی است. آن قدر مدرک و مستند علیه شما ارائه می‎دهد و یک پرونده سنگین برای شما می‎سازد که خودتان نیز احساس کنید که اشتباهی مرتکب شده‎اید. همواره شما را متهم می‎کنند، به دلیل قرار دادن لیوان چای آنان در جایی یا حتی به خاطر ناهار خوردن‎تان با یکی از همکاران بدون اطلاع او همیشه به داشتن انگیزه‎های تبهکارانه متهم هستید. اما چرا او این رفتار را دارد؟ علت رفتار او این است که از آن موارد برای کنترل شما استفاده نمایند و شما را وادار به انجام کاری کنند و یا آن طور که آن‎ها می‎خواهند رفتار کنید.
۱۳- خسته کردن شما از دعوا و مشاجره تا جایی که کوتاه بیایید: افراد سلطه گر و زورگو سعی می‎کنند با زیرکی به نتیجه دلخواه خود دست یابند، اما برخی دیگر نیز آن قدر با شما بحث می‎کنند تا در نهایت حرف خود را به کرسی بنشانند. مخصوصا وقتی فرد حوصله بحث طولانی را نداشته باشد و منفعل‎تر باشد آنان از این ترفند برای رسیدن به حرف خود استفاده می‎کنند و با این ترفند فرد مقابل را از مشاجره و بحث خسته کرده و در نهایت حرف خود را به کرسی می‎نشانند.
۱۴- به وجود آوردن احساس حقارت در شما به دلیل اعتقاداتتان: فرقی ندارد که در مورد ایمان و اعتقادات مذهبی صحبت می‎کنید یا در مورد عقاید سیاسی، سنت‎های فرهنگی و دیدگاه شما نسبت به طبیعت در هر صورت فرد سلطه گر به دنبال ایجاد احساس حقارت در شما است. خیلی خوب است که با شریک زندگی خود درباره مسائل مختلف نظیر آن چه گفتیم بحث کنید، زیرا موجب ایجاد دید جدید و متفاوت به دنیا خواهد شد اما این که طرف مقابل با احمقانه جلوه دادن اعتقادات شما سعی کند تحقیرتان کند. یا تلاش کند تا عقیده شما را پیرامون موضوعی که برای شما خیلی مهم است، تغییر دهد، اصلا خوب نیست. استفاده از تجربیات و ایده‎ها نو بسیار فوق العاده است اما برای یک همسر سلطه گر و زورگو این خیابان یک طرفه است. او تنها سعی دارد تا اعتقادات خود را به شما به زور تحمیل کند و این خیلی بد است.
۱۵- ایجاد این حس که ارزش با او بودن را ندارید: همسران سلطه گر مدام این احساس را به شما تلقین می‎کنند که کمتر از آنان جذاب هستید و یا دستاوردهای کاری خود را نسبت به آن چه شما انجام داده‎اید، بزرگ‎تر جلوه می‎دهند. شما را با سایر افرادی که در زندگی‎شان بوده مقایسه کرده و شما را وادار می‎کنند تا قدر بودن با آن‎ها را بدانید. آنان با این ترفند موجب می‎شوند تا شما برای خوشحال کردن و راضی نگهداشتن آنان بیشتر تلاش کنید.
۱۶- اذیت و مسخره کردن‎هایی که موجب ناراحتی شما شود: در بسیاری از روابط شوخی و اذیت کردن یک روش برقراری ارتباط است. آن چه در مورد شوخی و اذیت کردن حائز اهمیت است این است که باید در هر دو طرف احساس راحتی و محبت ایجاد کند. در روابط سلطه گر، شوخی و اذیت‎هایی که باعث ناراحتی می‎شود و در نهایت فرد سلطه گر با جمله فقط «شوخی می‎کردم، نباید به خودت بگیری» رفتار خود را توجیح می‎کند. فرد سلطه گر نه تنها موجب ناراحتی شما می‎شود، بلکه شما را به داشتن واکنش نادرست نیز متهم می‎کند. در حقیقت به طور غیرمستقیم به شما می‎گوید که حق ندارید این احساس را داشته باشید.
۱۷- ارتباط جنسی که پس از اتمام آن احساس ناراحتی دارید: رفتارهای سلطه گر و کنترل کننده تا اتاق خواب شما نیز پیش می‎رود. بعضی مواقع در هنگام رابطه جنسی حال خوشایندی ندارید و گاهی نیز پس از آن احساس ناراحتی دارید. به هر حال وقتی شما در رابطه جنسی با او احساس خوبی ندارید، نشان دهنده آن است که مشکلی وجود دارد.
۱۸- تمایلی به شنیدن نظرات شما ندارد: مدام وسط حرف شما می‎پرد و تمایلی به شنیدن نظرات شما ندارد و یا حرف‎های شما را خیلی زود فراموش می‎کند و یا هیچ توجهی به آنان ندارد. مدام مکالمات شما را بررسی می‎کند و تحت سلطه دارد تا جاییکه یادتان نمی‎آید که آخرین باری که درباره نظر شما سوال کرده است، کی بوده است. همین طور هیچ گاه اجازه نمی‎دهد که پیرامون رفتارهای او نظر دهید و ابراز احساسات نمایید.
۱۹- مجبور کردن شما به رفتارهای ناسالم نظیر اعتیاد به مواد مخدر: زیرسوال بردن اهداف و تلاش‎های شما برای تناسب اندام، وسوسه کردن شما برای سیگار کشیدن در حالی که آن را کنار گذاشته‎اید، احترام نگذاشتن به تصمیم شما برای ننوشیدن یا کمتر نوشیدن مشروبات الکلی و… تمام این‎ها روش‌هایی است که همسر سلطه گر به کار می‎گیرد تا تلاش شما برای یک زندگی سالم هدر شود. افراد سلطه گر همواره در تلاش هستند که طرف مقابل خود را ضعیف نشان دهند و این ابزاری طبیعی برای آنان به حساب می‌آید.
۲۰- از بین بردن اهداف تحصیلی و کاری با به وجود آوردن احساس شک و تردید به خودتان: شاید علاقه به رشته‌ای خاص داشته‎اید اما همسرتان باعث شده تا این حس در شما ایجاد شود چون نمراتتان کم بوده در این رشته قبول شده‎اید. شاید علاقمند بودید برای خود تجارتی راه بیندازید اما همسرتان باعث شده حس کنید ایده‎های شما احمقانه است و اعتماد به نفس شروع تجارت را ندارید. یک همسر سلطه گر موجب ایجاد حس تردید به خودتان شده و همیشه از استعدادها و توانایی‎‌هایتان به عنوان سلاحی علیه خودتان استفاده می‌کند.این یک روش است که همسر سلطه گر به آن متوسل شده تا استقلال شما را از شما گرفته و شما را بیشتر به خود وابسته می‎کند، تا خواسته‎های او را انجام دهید.
در صورت مشاهده رفتارهای و نشانه‎های فوق حتما آن‎ها را جدی بگیرید!

 

برای مطالعه بخش اول ۲۰ نشانه یک همسر سلطه گر و زورگو کلیک کنید.

[تعداد: 2    میانگین: 2.5/5]
تاریخ: ۲۰ تیر ۱۳۹۵

دیدگاه‌های شما

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

اطلاع از
avatar

wpDiscuz
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.