با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

۱۰ روش قناعت در هزینه‌های خانواده

یکی از بهترین راه‌های پس انداز کاهش هزینه‌هاست. برخی از این راه‌ها و مراحل نیازمند برنامه‌ریزی و مطالعه و تحقیق است اما نتیجه‌ای که از آن خواهی گرفت ارزشش را دارد. برخی هم نیازمند سرمایه‌گذاری کوچکی است اما نتیجه‌ای بلند مدت و قابل توجه را در پی دارد. توانایی شما برای اجرای آن‌ها بستگی به مقدار پول نقد و بودجه شما دارد. و حالا ۱۰ روش قناعت در هزینه‌های خانواده:

10 مورد از روش‌های قناعت در هزینه‌های خانواده

 

۱- درآمدتان را صرف کارهای بیهوده نکنید

کارهایی که انجام آن‌ها لزومی ندارد. همیشه بعد از گرفتن حقوق نیازهایتان را اولویت بندی کنید. ابتدا درآمدتان را برای مهمترین کاری که باید انجام دهید خرج کنید. نیازهایتان را بررسی کند و با کمی محاسبه درآمدتان را درست خرج کنید. به خاطر داشته باشید که کاهش هزینه‌ها یک تغییر در روش زندگیست و تغییری در الگوی فکریتان است. به یاد داشته باشید که پول‌های کم، هم مهم هستند و در صرفه جویی و قناعت اهمیت دارند. تعیین کنید کجا پول‌هایتان را خرج می‌کنید. اگر ندانید پولتان چطور و کجا خرج می‌شود و بدون حساب و کتاب باشد احتمالا بیشتر خرج خواهید کرد. برای مدت کوتاهی مثلا ۱ ماه هر خرجی که می‌کنید یادداشت کنید. حتی کوچکترین چیزها. با این کار یک الگوی مناسب برای درآمدتان پیدا خواهید کرد. می‌توانید از اپلیکیشن‌های موجود برای این کار و یا یک دفتر استفاده کنید.

 

۲- بلافاصله خریدهای غیر ضروری روزانه را حذف کنید

قطعه با این کار پول خیلی زیادی پس انداز نخواهید کرد اما  این کار مفید و مهم است. در ثانی ضرب المثل معروف را که به خاطر دارید؟ قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود! تا حالا برایتان پیش آمده که برای خرید یک شانه تخم مرغ به فروشگاه رفته باشید و با یک سبد پر از خرید از فروشگاه خارج شوید؟! نیمی از خریدهایتان غیر ضروری بوده‌اند. قبل از رفتن به فروشگاه لیست خرید بنویسید و به آن پایبند باشید! نوشتن لیست خرید به شما کمک می‌کند که از خرید اقلام غیرضروری جلوگیری کنید.

 

۳- صرفه جویی در آب و برق و گاز و تلفن

برای صرفه جویی در برق لامپ‌های اضافی و غیر ضروری در خانه را خاموش کنید. وقتی از اتاق خارج می‌شوید چراغ اتاق را خاموش کنید. این باور که روشن کردن چراغ از روشن نگه داشتن آ‌ن بیشتر انرژی مصرف می‌کند اشتباه است. کامپیوتر خود را هنگامی که به آن نیاز ندارید خاموش کنید. رادیاتور پشت یخچال خود را اگر کثیف است تمیز کنید. این کار باعث بهبود کارکرد یکی از بزرگترین مصرف کننده‌های انرژی در خانه خواهد شد و مصرف برق آن نیز کاهش خواهد یافت. در مصرف آب نیز صرفه جویی کرده و از این راه هم به وضعیت بحرانی آب در کشور کمک کنید و هم در میزان بهای آب صرفه جویی می‌شود. به طور مثال وقتی در حمام مواقعی که به آب احتیاج ندارید دوش آب را ببندید. برای شستن ماشین خود شیر آب را یکسره باز نگذارید. با کمک یک اسفنج و یک سطل آب نیز می‌توانید آن را بشویید. حتی موقع مسواک زدن هم می‌توانید مصرف آب را کاهش دهید. کافیست در هنگام شستن دندان‌های خود شیر آب را باز نگذارید!

 

۴- صرفه جویی در مصرف بنزین

در مواقع ضروری از بنزین استفاده کنید و هر زمان که در خودرو می‌نشینید این سوال را از خود بپرسید که آیا در حال حاضر استفاده از ماشین ضروری است؟ قبل از رفتن به فروشگاه یک لیست تهیه کنید تا خریدهایتان را یک جا انجام دهید و مجبور به عوض کرن مغازه و یا فروشگاه برای خریدهایتان نشوید. برای گردش و سرگرمی یا به قول معروف دور زدن از ماشن شخصی استفاده نکنید. می‌توانید پیاده‌روی کنید و یا سرگرمی دیگری برای خود انتخاب کنید. مانند مطالعه و یا ورزش. یا این کار نه تنها در مصرف بنزینتان صرفه‌جویی خواهد شد بلکه  به جلوگیری از آلودگی هوا و کاهش ترافیک کمک بزرگی خواهید کرد.

 

۵- قناعت به هنگام سرگرمی و تفریحات

اغلب افراد عادت دارند در هنگام تماشای تلویزیون، در سینما، در ورزشگاه، در کنسرت و خلاصه هر تفریح  سرگرمی دیگری که فکر می‌کنید مبلغ زیادی را صرف خورد و خوراک می‌کنند. در واقع تفریح بدون خوردن از نظر آن‌ها نمی‌چسبد. اگر قرار است در بیرون چیزی بخورید و یا در رستوران شام بخورید ابتدا به منو دقت کنید. لزومی ندارد حتما غذاهای گرانقیمت سفارش دهید. با این کار فقط از خوردن لذت خواهید برد نه از محیط اطراف و تفریحتان. شما می‌توانید با تهیه خوراکی‌ها و غذاها توسط خودتان، مقدار زیادی در ماه صرفه جویی کنید. همچنین در انتخاب مکان مناسب برای تفریحتان دقت کنید. حتما لازم نیست که جاهای گرانقیمت را برای تفریح انتخاب کنید.

 

۶- بهترین استفاده را از لباس‌ها و دیگر لوازم جانبی خود بکنید و پول اضافه برای چیزهای جدید که خریدنشان خیلی وقت‌ها هم لزومی ندارد نکنید

می‌توانید با لباس‌هایی هم که دارید شیک و خوش پوش باشید. گاهی لباس‌هایی که از پوشیدن آن‌ها خسته شده‌اید را برای یک مدت نپوشید و آن‌ها را نگه دارید و وقتی بعد از مدتی آن‌ها را بیرون می‌آورید و مجددا می‌پوشید برایتان تازگی خواهد داشت و از پوشیدن آن‌ها لذت خواهید برد. این هم یکی دیگر از راه‌های صرفه‌جویی در هزینه‌های پوشاک است.

 

۷- نکاتی درباره صرفه جویی در مواد غذایی

فروشگاه مواد غذایی جایی است که شما می‌توانید در آن، در هزینه‌های خانواده بسیار صرفه جویی کنید. سعی کنید مواد غذایی که در حراج هستند خریداری کنید. فقط حواستان به تاریخ تولید و انقضا باشد. از میوه‌ها و سبزیجات فصل استفاده کنید که دارای قیمتی مناسب‌تر هستند. می‌توانید بعضی از مواد غذایی را بسته بندی و فریزر کنید تا در واقعی که کمیاب هستند و از فصلشان گذشته است از آن‌ها استفاده کنید. از خریدن بسته بزرگ محصولات تازه نیز خودداری کنید زیرا ممکن است فاسد شوند.

 

۸- برای محل کارتان  از خانه نهار ببرید تا هر روز مجبور به خرید نهار نشوید

حتی هزینه یک نهار ساده در بیرون در طول یک ماه مبلغ قابل توجهی خواهد شد.

 

۹- محصولات را با دقت و به اندازه مناسب مصرف کنید

به عنوان مثال آرد، مواد شوینده، غلات، حبوبات، لبنیات. سعی کنید این مواد غذایی و محصولات را به دلیل اینکه زیاد هستند با زیاد از حد مصرف کردنشان، هدر ندهید.

 

۱۰- وقتی به فروشگاهی می‌روید و با تبلیغات مواد غذایی رو به رو می‌شوید که شما را برای خریدن آن‌ها وسوسه می‌کنند

در مقابل این تبلیغات مقاومت کنید و اگر احتیاجی به آن محصول ندارید آن را خریداری نکنید. لزومی ندارید هنگامی که قصد خرید چیزی را دارید از فروشگاه‌های برند و گرانقیمت خرید کنید . می‌توانید انواع لوازم مورد نیاز را با قیمتی مناسب‌تر اما با همان کیفیت تهیه کنید. حتی می‌توانید بعضی از لوازم خود را به صورت دست دوم خریداری کنید.

[تعداد: 5    میانگین: 3/5]
تاریخ: ۲۵ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.