با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

۱۰ عاملی که جوش را بدتر می‌کند

جوش صورت

دیگر همه ما می‌دانیم که جوش یکی از معضلات افراد به خصوص در سنین نوجوانی و اوایل جوانی است. از این رو در این مطلبی ۱۰ عاملی که جوش را بدتر می‌کند به شما معرفی خواهیم کرد.

 

۱- ژنتیک مثبت:

اگر استعداد جوش در خانواده شما ارثی باشد احتمالا شما نیز مبتلا خواهید شد. از والدینتان سؤال کنید. اگر حتی خانمی بعد از بچه‌دار شدن هم جوش می‌زده و در سن میانسالی از دست آن‌ها خلاص شده است، فرزند او باید این موضوع را پذیرفته و در ادامه درمان صبر و حوصله داشته باشد.

 

۲- اهمال کاری:

بسیاری از جوانان برای درمان جوش‌هایشان اقدام می‌کنند، هزینه می‌کنند و نزد پزشک می‌روند، دارو مصرف می‌کنند اما متأسفانه به محض اینکه جوش‌هایشان بهبود می‌یابد یا بهتر می‌شود، در مصرف داروها اهمال‌کاری می‌کنند. در حالی که باید بدانند حتی اگر جوش‌هایشان به صورت کامل بهبود پیدا کند، مصرف داروهای خوراکی یا موضعی بـاید به صورت دوز ادامه دار و نگهدارنده ادامه پیدا کند. این را بدانید تا وقتی که فردی استعداد ژنتیکی در جوش زدن دارد، پوست او آماده جـوش زدن است.

 

۳- کم طاقتی:

برخی از جوان‌ها نیز به محض اقدام برای درمان انتظار دارند، در همان روزهای اول جوش‌هایشان بهبود پیدا کند. آن‌ها باید بدانند که درمان‌های دارویی زمان می‌برد تا اثر کند. معمولا چند ماه تا ۱ سال طول می‌کشد. داروی آکنه مسکن نیست که در ۱ ساعت تأثیر بگذارد و سر درد شما را سریع مداوا کند.

 

۴- استرس:

استرس داشتن و اینکه مدام خود را در آینه نگاه کنید و حرص بخورید نه تنها هیچ فایده‌ای ندارد بلکه روند درمان شما را نیز مختل می‌کند. اگر می‌خواهید پوست بهتری داشته باشید باید با استرس خود مقابله کنید.

 

۵- پوست چرب:

افرادی که پوستی چرب دارند بیشتر جوش می‌زنند. این افراد باید نسبت به دیگران بیشتر در شست و شوی صورت خود دقت کنند . این افراد باید از صابون ‌و محصولات مناسب استفاده کنند.

 

۶- مقایسه خود بـادیگران:

متأسفانه نه تنها در زمینه جوش بلکه در همه زمینه‌های درمانی افراد عادت دارند نسخه‌ای که پزشکشان برای آن‌ها پیچیده برای دیگران بپیچند. باید بدانید که درمان در افراد مختلف، متفاوت است و نباید درمان خودتان را به دیگری توصیه کنید. به طور مثال ممکن است دارویی برای فردی اثر کند برای فردی عوارض داشته باشد و برای دیگری کاملا بی‌اثر باشد.

 

۷- دستکاری:

جوش با دستکاری جایش روی صورت می‌ماند. هرچند پوست افراد با یکدیگر متفاوت است و شاید جوش روی پوست افراد مختلف متفاوت باشد اما چیزی که همه باید آن را در نظر داشته باشند این است که نباید جوش را دستکاری کرد.

 

۸- تغذیه بد:

گاهی عادت‌های غذایی بد باعث پیدایش جوش صورت می‌شود. هر کسی باید عادت غذایی خود را بشناسد، خصوصا کسی که جوش می‌زند. به طور مثال اگر خوردن فست فود و یا شکلات باعث جوش زدن او می‌شود نباید شکلات و فست فود بخورد.

 

۹- عادت‌های غلط:

گاهی خانم‌ها بر اثر بند انداختن صورت و اصلاح صورت جوش می‌زنند. شما می‌توانید در هنگام اصلاح یا بند انداختن صورت دقت بیشتری کرده و فشار کمتری به پوست صورت خود وارد کنید و به این ترتیب پوستتان کمتر تحریک شود. شما می‌توانید با تغییر برخی عادات به خود کمک کنید. یادتان باشد که مواد آرایشی و بهداشتی که چرب هستند نیز جـوش‌ها را زیاد می‌کند.

 

۱۰- شغل:

یکی دیگر از چیزهایی که در تشدید آکنه و جوش مؤثر است محیط کار شماست. به طور مثال اگر در آشپزخانه‌ای گرم مشغول به کار هستید، بخارهایی که از داغ کردن روغن ایجاد می‌شود بعد از تماس با جوش‌هایتان آن‌ها را تشدید می‌کند. برای کمک به شرایطی که دارید می‌توانید در محیط کارتان تهویه مناسب نصب کنید و یا پنجره بگذارید. اگر هم آکنه شما شدید است و به همین خاطر در حال گذراندن دوره درمان خود هستید، نباید در چنین محیط‌‌هایی حضور داشته باشید تا درمانتان با موفقیت به پایان برسد.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
تاریخ: ۹ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.