با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

۱۰ علائم اولیه بارداری

برخی از علائم ممکن است در زمانی که شما یک دوره قاعدگی عقب افتاده دارید خود را نشان دهند یا ۱ یا دوهفته بعد. اگر شما در حال پیگیری چرخه قاعدگی خود نیستید و یا اگر قاعدگیتان هر ماه با ماه بعد تفاوت دارد، ممکن است درباره زمان دوره بعدی قاعدگیتان مطمئن نباشید. اما اگر شروع به تجربه برخی از علائم زیر کردید، همه زنان این علائم را ندارند و تعجب کردید که چرا هنوز عادت ماهانه نشده‌اید، شما ممکن است باردار باشید. یک تست حاملگی خانگی انجام دهید تا اطمینان پیدا کنید. به منظور آشنایی با ۱۰ علائم اولیه بارداری با ما همراه باشید:

10 علائم اولیه بارداری

 

۱- بیزاری غذایی

اگر شما به تازگی باردار هستید، غیر معمول نیست اگر به بوی یک ساندویچ بولونیا و یا یک فنجان قهوه احساس بدی داشه باشید و برای یک بوی خاص حالت تهوع بگیرید. هر چند هیچ کس به درستی نمی‌داند، اما این ممکن است یک عارضه جانبی به دلیل افزایش مقدار استروژن در سیستم شما باشد. شما همچنین ممکن است غذاهای خاصی که از خوردنشان لذت می‌بردید، ناگهان کاملا برایتان تنفرآور و زننده باشد.

 

۲- نوسانات خلقی

نوسانات خلقی در دوران بارداری معمول است، تا حدودی به دلیل تغییرات هورمونی که روی سطح انتقال دهنده‌های عصبی (پیام رسان‌های شیمیایی در مغز) تاثیر می‌گذارد. هرکس به این تغییرات، به صورت متفاوت واکنش نشان می‌دهد. برخی از مادران دچار افزایش احساسات، هم خوب و هم بد می‌شوند؛ دیگران افسرده‌تر یا مضطرب‌تر می‌شوند.
توجه: اگر شما احساس غم و یا نا امیدی می‌کنید و یا قادر به مقابله با مسئولیت‌های روزانه خود نیستید، و یا دارای افکاری هستید که به خودتان صدمه می‌زند، فورا با پزشکتان تماس بگیرید.

 

۳- نفخ شکم

تغییرات هورمونی در اوایل بارداری ممکن است در شما احساس پف کردن ایجاد کند. شبیه به احساسی که بعضی از زنان درست قبل از دوره قاعدگی دارند. به همین دلیل ممکن است لباس‌های خود را گرم و نرم‌تر از حد معمول در کمر احساس کنید، حتی در اوایل که رحمتان هنوز هم کوچک است.

 

۴- تکرر ادرار

زمانیکه قاعدگی به مدت یک تا دو هفته به تاخیر می‌افتد، ممکن است مـتـوجـه شویـد که بیشتر از حد معمول ادرار می‌کنیــد. این به آن دلیل است که کودک در حال رشد درون رحم، به مثانه شما فشار وارد می‌آورد.

 

۵- خستگی

در صـورت حـامـلـگی، یکی از شایع‌ترین علائم در هشت تا ده هـفـتـه اول خسـتـگی و فرسودگی می‌بـاشد. وقتـی باردار می‌شوید، بدن شما دچار یک سری تغییرات متابولیک مهم می‌گـردد. تمامی بخش‌های بدن باید خود را برای فرایند رشد یک کودک آماده کنند. برای اغلب زنان، خستگی بعد از هفته دوازدهم بارداری از بین می‌رود.

 

۶- تورم و درد سینه‌ها

هنگام حاملگی تقریبا سه هفته بعد از عمل لقاح متوجه درد در سینه و نوک سینه خود می‌شـوید (وقتـی قاعدگی حدود یک هفته تاخیر دارد). همچنین ممکن است متورم شوند، همانند نزدیک شدن به زمان قاعدگی. این درد معمولا بعد از ۳ ماهه اول از بین می‌رود.

 

۷- تهوع

اگر باردار باشـید، مـمـکن اسـت خـیـلی سـریع، یـک هفـته بعد از عمل لقاح، متوجه حالت تهوع و ناخوشی صبحگاهی گردید. حالت تهوع می‌تواند هر زمانی اتفاق بیفتد، روز یا شب. نیمی از زنان باردار در اوایل ۳ ماه دوم بارداری حالت تهوع در آنان از بین می‌رود. برای بیشتر زنان این حالت تهوع یک یا چند ماه بیشتر ادامه دارد.

 

۸- قطع قاعدگی

این می‌تواند اولین نشانه حاملگی بشمار آید، بـخصوص اگر روال قاعدگی شما بـصـورتـی منظم بوده باشد. این نشانه بـه همـراه نشـانـه‌های مثـبـت دیـگر مـمکن است بارداری شما را به اثبات برساند.

 

۹- افزایش دمای طبیعی بدن

اگر دمای طبیعی بدن حتی بعد از سپری شدن زمان مقرر قاعدگی بالا بماند و به مـیزان قبل از تخمک گذاری تقلیل نیافت، احتمال حاملگی بسیار افزایش می‌یابد. هنگامی که شما حامله می‌شوید، تخمک در لوله‌های رحم (محل رشد جنین) بارور می‌‌‌گردد. در ایـن هنگام است که بدن شما نهـــایتا می‌تواند تشخصی دهد که شما حامله هستید. وقتی هورمون hCG ترشح می‌شـود، زنـان مـعـمولا بـرای بـار سـوم یـک افـزایش دما احساس می‌کنند که به اندازه تغییر دمای اولیه نیست، اما در خلال یک هفته تا ۱۲ روز بعد از اولین افزایش دمای مربوط به تخمک گذاری می‌توان آن را مشاهده نمود.

 

۱۰- تست حاملگی مثبت

اگر قاعدگی شما حداقل یک روز دیر شد، و آماده‌اید کـه حـقـیقت را بدانید، ممکن است بـخواهـید یک تست حاملگی خانگی را انجام دهید. تست حامـلگـی ادرار می‌تـوانـد در فاصله ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از عـمـل لقـاح دقــیق عمل نماید. اگر نمی‌توانید تا موعد قاعدگی صبر کنید، تست حاملگی خونی می‌تـواند در فاصله ۸ تا ۱۰ روز بعد از عمل لقاح دقیق عمل نماید. بخاطر داشته باشید که تسـت‌هـای حـاملـگی (حتـی تسـت خـونـی) ۱۰۰ درصد بدون خطا و اشتباه نیـستـند. اگـر نتـیـجـه تـست شـما مـنفی بـود و باز احساس حاملگی نمودید، یک هفته بعد تست را تکرار کرده و با پزشک خود درمیان بگذارید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۵ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.