با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

۱۰ معیار اساسی برای ازدواج

بسیاری از جوانان عشق و علاقه را تنها شرط لازم برای ازدواج می‌دانند، در حالیکه معیارهای دیگری نیز وجود دارند. با ما همراه باشید با ۱۰ معیار اساسی برای ازدواج:

همانطور که گفتیم علاقه تنها معیار انتخاب همسر آینده نیست. مقوله ازدواج پیچیده‌تر از این مباحث است و نکات ظریفی وجود دارند که در صورت توجه نکردن به آن‌ها قبل از ازدواج در آینده ممکن است دردسرساز شوند. در این مطلب به نکاتی پرداخته‌ایم که به کسانی که قصد ازدواج دارند توصیه می‌کنیم به این نکات توجه کنند.

10 معیار اساسی برای ازدواج

۱- سلامت جسم و روان

پسرها و دخترها قبل از ازدواج باید تحقیقات لازم را به عمل آورند و اطلاعات لازم را درباره سلامت روانی و جسمانی فرد مورد نظر خود به دست آورند. در صورت سلامت جسمانی یکی از طرفین، حتما باید قبل از ازدواج در این باره صحبت شود و طرفین به توافق برسند. برای تأیید سلامت روان هم معمولا علم روان‌شناسی از یک سری تست سنجش شخصیت و ویژگی‌های شخصیتی استفاده می‌کند. اگر یکی از طرفین دچار اختلالات شخصیتی باشد، ازدواج با مشکل جدی برخورد خواهد کرد.

 

۲- تناسب فرهنگی خانواده‌ها

دو نفر که یکدیگر را برای ازدواج انتخاب می‌کنند، باید خانواده‌های یکدیگر را خوب بشناسند و دو خانواده را از لحاظ تناسب فرهنگی بسنجند و شباهت‌ها و تفاوت‌های بین دو خانواده را بررسی کنند. برخی از پسرها یا دخترها می‌گویند؛ ما که دیگر با خانواده‌های خود زندگی نمی‌کنیم و مستقل خواهیم شد، پس آن‌ها نمی‌توانند تأثیرگذار باشند. این حرف کاملا غلط است چرا که خانواده‌های ایرانی هنوز هم سنتی زندگی می‌کنند و پسرها و دخترها درست است که در خانه‌های مجزا زندگی می‌کنند اما کاملا از خانواده جدا نمی‌شوند. ما ایرانی‌ها بعد از ازدواج ارتباطمان را با خانواده و بستگانمان قطع نمی‌کنیم و در صورت وجود مشکل بین دو خانواده، قطعا این مشکلات بر روی رابطه زوجین نیز تأثیرگذار خواهد بود. بنابراین رضایت خانواده‌ها و حضور آنها در زندگیتان چیزی نیست که بتوانید آن را نادیده بگیرید.

 

۳- سوابق خانوادگی

علاوه بر خود پسر و دختر، خانواده‌های آن‌ها هم باید از سلامت روان برخوردار باشند. اگر پسر یا دختری خانواده خوبی داشته باشند و ارتباط اعضای خانواده شفاف باشد، با یکدیگر گرم و صمیمی باشند و در خانواده‌هایشان خشونت، طلاق و اعتیاد وجود نداشته باشد، گزینه‌های مناسبی برای ازدواج هستند، در صورتی که اگر با فرزندان خانواده‌های آشفته ازدواج کنید که در خانواده آن‌ها مرتب نزاع، جر و بحث و درگیری وجود داشته است و خانواده‌ی آن‌ها سرشار از مشکلات هستند، این ازدواج پرخطر محسوب می‌شود.

 

۴- سطح تحصیلات

سطح تحصیلات و سطح توقعات از یکدیگر از دیگر معیارهایی است که دختر و پسر باید به آن توجه کنند. بهتر است زوجین سطح تحصیلاتشان با یکدیگر تفاوت چندانی نداشته باشند زیرا در غیر این صورت احتمال ایجاد مشکل در آینده در آن‌ها به وجود خواهد آمد.

 

۵- سطح درآمد

یکی دیگر از چیزهایی که قبل از ازدواج باید به آن‌ها توجه کنید، سطح درآمد و نحوه پول خرج کردن طرفین است. آگاهی از اینکه هر کدام چه مقدار از درآمدشان را صرف خرج خانه خواهند کرد، به بهبود روابط در آینده کمک خواهد کرد.

 

۶- مبانی اعتقادی

دختر و پسر باید درباره اعتقادات مذهبی خود واضح و شفاف با یکدیگر صحبت کنند. اگر یکی از طرفین مذهبی باشد و به جا آوردن مناسک مذهبی برایش مهم باشد، در آن صورت زندگی کردن با یک فرد غیرمذهبی برایش دشوار خواهد بود.

 

۷- مکان زندگی

چنانچه زوجی تمایل داشته باشند در خارج از کشور زندگی کنند، باید این تمایل دوطرفه باشد. آن‌ها حتی درباره‌ی شهر محل زندگی نیز باید به تفاهم برسند. زیرا برخی از زوج‌ها از شهرهای مختلف هستند و بعضا دیده شده که درباره اینکه در شهر آقا زندگی کنند یا خانم به مشکل بر می‌خورند. پس قبل از ازدواج درباره این موضوع صحبت کنید. اگر زوجین دور از هم زندگی کنند، این کار معنا ندارد و به مرور سست شدن رابطه را در پی خواهد داشت.

 

۸- سابقه ازدواج قبلی

دختر و یا پسری که ازدواج قبلی خود را از طرف مقابل خود پنهان می‌کنند، باید بدانند که این کار بسیار اشتباه است. آن‌ها در مورد ازدواج قبلی خود باید شفاف و کامل با طرف مقابل خود صحبت کرده و به تفاهم برسند. حتی گاهی بدتر، از ازدواج قبل خود فرزندی دارند و آن را از همسر خود پنهان کرده‌اند. باید این را بدانید که همسر آینده شما حق دارد از نقش خود و همسرش در زندگی  اطلاع داشته باشد.

 

۹- اختلاف سنی

بهتر است زوجین بیش از ۱۰ سال با یکدیگر اختلاف سنی نداشته باشند، زیرا اختلاف سنی زیاد ممکن است در تفاهم و تعاملات بین زوجین مشکلات زیادی به وجود آورد.

 

۱۰- تفکیک موارد قابل مذاکره از موارد غیرقابل مذاکره

معیارها و موارد قابل بررسی قبل از ازدواج به ۲ دسته قابل مذاکره و غیر قابل مذاکره تقسیم می‌شوند. مواردی مانند اختلاف سنی، سطح خانوادگی و ازدواج مجدد قابل مذاکره بوده و طرفین می‌توانند درباره آن‌ها گفت و گو کنند و به توافق برسند و یا در صورت عدم توافق راه حلی برای آن‌ها پیدا کنند. از آن طرف نیز مواردی هستند که قابل ذاکره نیستند؛ مانند اختلاف سلامت روانی و شخصیتی و این موارد تا وقتی که فرد کاملا درمان نشده‌اند، قابل مذاکره و گفت و گو نیستند. اغلب افرادی که اختلالات شخصیتی دارتد، از بیماری خود بی‌خبرند و رفتارهایی که از خود بروز می‌دهند را طبیعی می‌دانند، در صورتی که برخی از رفتارها مثل سوءظن و شک برای طرف مقابل غیرقابل تحمل است. وظیفه مشاور ازدواج این است که مواردی را که احتمال دارد باعث به وجود آمدن اختلاف و تعارض شود به طرفین معرفی کند تا درباره آن بیشتر فکر کنند. مشاوران ازدواج هیچ‌وقت به طور مستقیم به زن و مرد نمی‌گویند شما به درد هم نمی‌خورید بلکه موانع موجود را نشان می‌دهند و سعی می‌کنند مشکل را بر طرف کنند و یا طرفین را بیشتر آگاه کنند.

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۴ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.