با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

۱۰ مورد از دیدنی‌ترین نقاط ایران

همه ما سفر کردن را دوست داریم و به محض اینکه فرصتی پیش بیاید چمدان را می‌بندیم و راهی سفر می‌شویم. اصلا مگر می‌شود کسی سفر دوست نداشته باشد؟ کسانی که هنوز موفق به مسافرت نشده‌اند دست بجنبانند. لازم نیست خیلی سخت بگیرید. باور کنید با یک چمدان ساده و حتی بدون ماشین شخصی هم می‌توانید به سفر بروید. آنقدر روحیه‌تان عوض خواهد شد که یک خاطره خوب برایتان رقم خواهد خورد. اما کجا سفر کنید؟ آنقدر ایران جاهای دیدنی دارد که به راحتی می‌توانید یک مقصد انتخاب کنید و حرکت کنید. فقط حواستان به جاده‌های پر ترافیک باشد. دوستی داشتم که آنقدر سفر برایش لذت بخش بود و آنقدر همیشه تشنه سفر بود که می‌گفت ترافیک سفر چیز دیگریست. اصلا با ترافیک‌های داخل شهر فرق می‌کند. سفر ترافیکش هم دوست داشتنی‌ست! کمتر کسی پیدا می‌شود که مانند این دوستمان ترافیک سفر برایش جالب باشد! پس از ما گفتن. حواستان به مسیرهای پر تردد باشد!
نقاطی مثل مشهد و شمال نیاز به معرفی ندارند. همیشه جزء اولین انتخاب‌ها برای مقصد سفر هستند. انصافا هم سفر به آن‌ها لذت بخش است. مشهد، آن گنبد طلایی، آرامش قلب و دست‌هایی رو به آسمان و دیگر هیچ! همین چند کلمه کافیست تا دلمان به سوی مشهد پر بکشد و هوای زیارت به سرمان بزند. شمال هم که دیگر با آن طبیعت بکر و فوق‌العاده، جنگل، دریا، باران، آرامش، هوای تازه حرفی برای گفتن نمی‌گذارد! در اینجا ۱۰ مورد از دیدنی‌ترین نقاط ایران را که قطعا اکثرا آن‌ها را می‌شناسید نام می‌بریم و درباره هرکدام توضیحی مختصر خواهیم گفت. اگر به این جاهای دیدنی و زیبا سفر کردید ما را هم یاد کنید! کمربندهایتان را ببندید و با ما سفر کنید!

 

۱- خانه‌های تاریخی کاشان

عمارت‌های زیبایی که نشانگر سبک معماری دوران قاجار است. این عمارت خاص به نام خانه طباطبایی در کاشان و در محله سلطان امیر احمد در بافت قدیم کاشان واقع شده است و توسط یک تاجر فرش معروف به نام سید جعفر طباطبایی ساخته شد و با ۴۷۰۰ مترمربع وسعت، دارای ۴۰ اتاق، ۴ حیاط، ۴ سرداب (زیرزمین)، ۳ بادگیر و ۲ رشته قنات است. این عمارت ۵ درب ورودی دارد.

خانه‌های تاریخی کاشان

 

۲- روستای متروکه خرانق استان یزد و منارجنبان زیبایش

روستای خرانق در ۸۵ کیلومتری یزد قرار دارد که به ۲ بخش قدیمی و جدید تقسیم شده است که بخش قدیمی آن یکی از بزرگترین مجموعه‌های خشتی ایران محسوب می‌شود. خرانق یا خورانق به معنای زادگاه خورشید است. این روستا بسیار قدمت دارد و حتی قدمت آن را بیشتر از شهر یزد می‌دانند. برخی فکر می‌کنند که منارجنبان فقط در استان اصفهان است در صورتی که یزد هم منارجنبان دارد. در این روستا مسجد جامعی وجود دارد که از شبستان، غرفه‌هایی گرد و منارجنبان تشکیل شده است. منارجنبان این مسجد در ضلع شمالی صحن قرار داشته و در آن منطقه جزء مرتفع‌ترین بناهاست. حتی گفته می‌شود در قدیم که مردم در بیابانهای اطراف گم می‌شدند از این مناره به عنوان فانوس دریایی استفاده می‌کردند. معماری این منارجنبان به سبک معابد دوران ساسانی است، منارجنبان یک راه‌پله بسیار باریک دارد که عرض ان به ۴۰ سانتی‌متر هم می‌رسد. بهترین بخش این مناره این است که حتی تا به امروز هم تکان‌های آن به راحتی قابل مشاهده است.

روستای متروکه خرانق استان یزد

 

منارجنبان

 

۳- چک-چک، مکان مقدس زرتشتیان در اردکان

چک-چک نیایشگاه مقدس زرتشتیان است که به آن پیر سبز هم می‌گویند. این بنا در استان یزد و شهرستان اردکان قرار دارد. زرتشتیان هرساله از ۲۴ تا ۲۸ خرداد در این مکان دور هم جمع شده و به نیایش و دعا مشغول می‌شوند. جشن مهرگان نیز هرساله در این زیارتگاه برگزار می‌شود. عبارت چک-چک ازصدای قطرات آبی که از صخره می‌چکد گرفته شده است.

چک-چک، مکان مقدس زرتشتیان در اردکان

 

۴- مسجد نصیرالملک شیراز

این مسجد رنگارنگ و زیبا که در شهر شیراز استان فارس قرار دارد، قدمتش به سال ۱۳۰۵ بر می‌گردد. این بنا به دستور نصیرالملک که در آن زمان از اشراف زادگان شیراز بود ساخته شده است. مسجد نصیرالملک دارای درهایی با شیشه‌هایی رنگی است که زیبایی آن را دو چندان کرده است. و به همین دلیل به آن مسجد صورتی ایران نیز گفته می‌شود. اگر آدرس دقیق آن را بخواهید در محله گود عربان در جنوب خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی شاه چراغ است. نام کوچه هم نصیرالملک است. کاشیکاری‌های این مسجد بسیار زیبا و در نوع خود بی نظیر است. مساحت این مسجد به ۲۸۹۰ متر هم می‌رسد.

مسجد نصیرالملک شیراز

 

۵- کوه الموت و قلعه حسن صباح

کوه‌های شمال استان قزوین بیشتر از ۴۰۰۰ متر ارتفاع دارند. کوه الموت در شمال قزوین قرار داد و برخی از سرچشمه‌های شاهرود از این کوه سرچشمه می‌گیرند. در مسیر رفتن به قلعه الموت باید از دره و کوه‌های الموت گذر کنیم. آنقدر این مسیر زیبا و چشم نواز است که از دیدن آن به وجد خواهید آمد. فقط برای رسیدن به قلعه باید کمی حوصله به خرج دهید. در مسیر همچنین دریاچه‌ای به نام اوان (ovan) قرار دارد که زیبایی این منطقه را صد چندان می‌کند. دریاچه زیبایی که با گونه‌های گیاهی و طبیعتی زیبا احاطه شده است و هر سال گردشگران زیبادی برای دیدن آن می‌روند. در ادامه مسیر به قلعه الموت یا دژ حسن صباح خواهید رسید. این قلعه که در شمال شرقی روستای گازرخان و روی کوهی سنگی با ارتفاع ۲۱۰۰ متر قرار دارد در دوره صفوی به عنوان زندان استفاده می‌شده است. از ویژگی‌های جالب این قطعه نوع خاصی از معماری و موقعیت استراتژیک آن است که در زمان خودش یکی از غیر قابل نفوذترین قلعه‌ها بوده است. هر ۴ طرف قلعه پرتگاه است و تنها از یک را می‌شود وارد قلعه شد. این قلعه ابتدا توسط داعی الی الحق حسن بن زید ساخته شد اما در سال ۴۸۶ هجری حسن صباح این قلعه را به تصرف خود در آورد و به نام خودش ثبت کرد و در آن به فعالیت‌های نظامی و امنیتی می‌پرداخته است. طول قلعه حسن به ۱۲۰ متر و عرض آن به ۳۵ متر می‌رسد. گفته می‌شود در سال ۶۵۴ این قلعه به دست هلاکو به آتش کشیده شد و پس از ویرانی و از آن پس به عنوان زندان در دوره صفوی از آن استفاده می‌شده است.

کوه الموت

 

قلعه حسن صباح

 

۶- بازار بزرگ و سنتی تبریز

از این بازار به عنوان بزرگترین بازار سرپوشیده در جهان یاد می‌کنند و از سال ۸۹ جزء میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. مساحت این بازار بزرگ به ۱ کیلومتر مربع می‌رسد. این بازار متشکل از بازارچه‌ها، تیمچه‌ها، سراها و کاروان‌سراهای زیادی است. این بازار به دلیل اینکه در گذشته بر سر چهارراه جاده ابریشم بود، روزانه کاروان‌های زیادی از آسیا و اروپا و آفریقا از جلوی آن رد می‌شدند و باعث رونق این بازار شده بود. تاریخ دقیق بنای این بازار مشخص نیست. این بازار ۵۵۰۰ باب حجره و مغازه دارد که ۴۰ گون شغل مختلف را در خود جای داده است. همچنین ۲۰ مسجد و ۹ باب مدرسه دینی نیز دارد. این بازار هنوز هم اصلی‌ترین مرکز داد و ستد است.

بازار بزرگ و سنتی تبریز

 

۷- تخت جمشید باستانی

تخت جمشید یا پارسه یا پرسپولیس، یکی از شهرهای باستانی ایران است که در زمان هخامنشیان پایتخت عظیم و تشریفاتی پادشاهی ایران بود و در شمال شرقی شیراز قرار دارد. کاخ تخت جمشید در داخل این شهر باستانی در سال ۵۱۸ قبل از میلاد و درزمان داریوش و پسرش خشایارشاه و نوه‌اش اردشیر اول بنا شد. گفته می‌شود که دشت تخت جمشید در دوره هخامنشیان چیزی در حدود ۴۴۰۰۰ نفر جمعیت داشته است. اسکندر مقدونی ۳۳۰ سال قبل از میلاد به ایران حمله کرد و تخت جمشید را به آتش کشید و با این کارش قسمت زیادی از فرهنگ و هنر هخامنشی را نابود کرد. چیزی که امروزه گردشگران برای دیدن آن می‌روند ویرانه‌هایی از تخت جمشید است اما با این حال هنوز هم عظمت و شکوه آن قابل مشاهده است. تخت جمشید از سال ۱۹۷۹ در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. در تخت جمشید کتیبه‌هایی به زبان فارسی و عربی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید. همچنین می‌توانید در حدود ۶ کیلومتر دورتر از تخت جمشید از نقش رستم دیدن کنید که آرامگاه داریوش بزرگ، خشایارشا، اردشیر یک، اردشیر دوم و اردشیر سوم در آن واقع شده است.

تخت جمشید باستانی

۸- مقبره حافظ در شیراز (حافظیه)

آرامگاه حافظ یکی از نقاط گردشگری زیبای شهر شیراز است که در شمال شهر شیراز و جنوب دروازه قرآن قرار دارد. مقبره حافظ در فضایی زیبا سرشار از گل‌های زیبا و خوشبو واقع شده است که آرامش این آرامگاه را چند برابر کرده است. بنای آرامگاه ابتدا به دستور میرزا ابوالقاسم گورکانی در سال ۸۶۵ ساخته شد. هر سال گردشگران زیادی از داخل و خارج برای دیدن آرامگاه شیراز به شیراز می‌آیند. مساحت حافظیه به ۲ هکتار هم می‌رسد و دارای ۴ درب ورودی است. قدمت تالار حافظیه به دوره زندیان بر می‌گردد و به سبک معماری دوره هخامنشیان و زندیان ساخته شده است. این تالار ۵۶ متر ارتفاع و ۸ متر عرض دارد.

مقبره حافظ در شیراز (حافظیه)

 

۹- چشمه‌های باداب سورت

چشمه آب شور پلکانی باداب سورت، چشمه‌ای زیبا با چشم اندازی بینظیر است که هنگام طلوع و غروب خورشید همراه با تلالو نور آن در درون حوضچه‌های این چشمه تصویری شگفت انگیز ایجاد می‌کند. این چشمه زیبا در روستای ارست چهاردانگه ساری قرار دارد. و پس از کوه دماوند دومین میراث طبیعی آثار ملی ما ایرانیان است. پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد سفر به این مکان زیبا را دارید، فصل بهار یا تابستان را برای سفر انتخاب کنید. بهار که این منطقه بسیار سرسبز و دیدنی می‌شود و عکس‌های کم نظیری می‌توانی در آن بگیرید و در تابستان مناسب شنا می‌باشد. آب این چشمه سرشار از مواد معدنی است.

چشمه‌های باداب سورت

 

۱۰- میدان نقش جهان در اصفهان

این میدان که میدان مرکزی اصفهان است در قدیم به نام میدان شاه معروف بود و بعد از انقلاب به میدان امام تغییر نام داد. مکانی دیدنی و مورد علاقه برای خانواده‌های ایرانی که آخر هفته خود را در آن بگذرانند. این میدان در سال ۱۳۵۸ در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. در ۴ طرف میدان نقش جهان نیز بناهای تاریخی دیدنی وجود دارد که می‌توانید از دیدن آن‌ها نیز لذت ببرید. این مکان‌ها عبارتند از : عالی‌قاپو، مسجد شاه، مسجد شیخ لطف‌الله و سر در قیصریه. نویسنده‌ای انگلیسی در سایت landarchs 10 میدان برتر جهان را معرفی کرد که میدان نقش جهان جایگاه اول را به خود اختصاص داد. و اما چرا این میدان به نام نقش جهان معروف است؟ در این میدان قبل از به پایتخت رسیدن اصفهان در دوران صفویه باغی زیبا و بزرگ وجود داشت که به آن نقش جهان می‌گفتند. که در دوره شاه عباس اول آن باغ راگسترش دادند و در اطرافش بناهای تاریخی عظیم ساختند که هنوز هم پا برجاست. جالب است که بدانید در میدان نقش جهان که ۵۰۰ متر مساحت و ۱۶۵ متر عرض دارد، در دوران شاع عباس، محلی برای بازی چوگان و رژه ارتش و نمایش‌های مختلف بوده است.

میدان نقش جهان در اصفهان

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۲۶ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.