با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

۱۰ مورد از صلح آمیزترین کشورها در سال ۲۰۱۴

با توجه به شاخص صلح جهانی (GPI)، از سال ۲۰۰۸ سال به سال جهان خطرناک‌تر می‌شود. متاسفانه بسیاری ازکشورها با فعالیت‌های تروریسی و درگیری‌های داخلی و خارجی رو به رو هستند. اما خوشبختانه چندین کشور صلح آمیز نیز وجود دارند. هرچند این کشورها بی‌نقص هم نیستند اما مکان‌هایی امن و شگفت انگیز برای زندگی می‌باشند. بر اساس شاخص صلح جهانی، به ۱۰ مورد از صلح آمیزترین کشورها در سال ۲۰۱۴ اشاره می‌کنیم.

 

۱- ایسلند

ایسلند

ایسلند به عنوان صلح آمیزترین کشور جهان به دلایل گوناگونی انتخاب شده است. ایسلند با موفقیت بر بحران بانکی در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ غلبه کرده و در حال حاضر آن را یکی از پیشرفته‌ترین کشور‌ها با نرخ سواد ۱۰۰% می‌دانند. سطح بالای سواد و بردباری مردم باعث کاهش جرم و جنایت و خشونت در این کشور شده است. همچنین در ایسلند هزینه‌های نظامی به طور قابل توجهی کم است و ارتش دائمی در آن وجود ندارد. جاذبه‌های طبیعی شگفت انگیز مانند آتش فشان‌ها، یخچال‌های طبیعی و مناظر با شکوه، توریست‌های زیادی را از سراسر جهان به این کشور می‌کشاند. علاوه بر این، مردمان ایرلند به عنوان شادترین و سالم‌ترین مردم در زمین، با بالاترین سطح رضایت شناخته می‌شوند.

 

۲- دانمارک

دانمارک

دانمارک دومین کشور امن و صلح آمیز جهان برای زندگی و دیدن است. این کشور همیشه دور از نبرد‌های مسلحانه بوده است و بیشتر روی پیشرفت ارتشش تمرکز دارد. موفقیت کشور با اصلاحات تدریجی و سیاست عاقلانه دولتش تعریف می‌شود. مسایل بهداشتی و سلامت، برابری جنسیت، حمایت اجتماعی و مسئولیت‌پذیری، اصلی‌ترین اولویت‌ها هستند. دانمارک یک کشور جمع و جور اروپایی است با مردمانی باسواد و صبور و بسیار خوش بین. کوپنهاگ پایتخت دانمارک است و شما از سبک زندگی آرام و خونسرد مردم دانمارک شگفت زده خواهید شد.

 

۳- اتریش

اتریش

اتریش نیز یکی از صلح آمیزترین کشورهای جهان روی زمین است. اتریش از مواجهه و ستیزه و کشمکش بعد از فروپاشی امپراتوری اتریش_مجارستان و جنگ جهانی دوم دور ماند. این کشور اروپایی یک سیاست خارجی انعطاف پذیر و بی طرفی سفت و سخت را به تصویب رسانده است. امروزه این کشور به عنوان یک شریک کسب و کار ، مقصد بسیاری از سفرها می‌باشد و مردم بسیار تحصیلکرده‌ای دارد. با توجه به استاندارد‌های بالای زندگی و اقتصاد نوآورانه، اتریش سزاوار بودن در این لیست است. مراقبت‌های بهداشتی اتریش و سیستم‌های آموزشی به عنوان یکی از شناخته شده‌ترین و قابل احترام‌ترین در اروپا می‌باشد. جای تعجب نیست که وین پایتخت این کشور به عنوان بهترین و راحت‌ترین و قابل سکونت ترین شهرها در جهان رتبه بندی شده‌اند.

 

۴- نیوزلند

نیوزلند

هرساله، نیوزلند به عنوان امن‌ترین و آرام‌ترین کشور جهان به دلیل نرخ پایین جرم و جنایت و توانایی‌های نظامی، ثبات سیاسی و احترام به حقوق و آزادی بشر، ذکر می‌شود. نیوزلند از افراد تازه وارد و اقلیت‌ها، بسیار استقبال می‌کند. استاندارد‌های زندگی کشور با کشور‌های بزرگ غربی برابری می‌کند. علاوه بر این نیوزلند تمایل به حفظ روابط قوی اقتصادی و سیاسی با استرالیا دارد. در سال ۱۹۸۷ نیوزلند به یک منطقه آزاد هسته ای تبدیل شد و در حال حاضر از جنبش ضد هسته ای پشتیبانی می‌کند. زیبایی‌های طبیعی این کشور، استانداردهای بالای زندگی آن را به یک مقصد جذاب برای گردشگران از سراسر جهان تبدیل کرده است. اگر می‌خواهید دیدار با مردم غیر معمول را تجربه کنید باید حتما به نیوزلند بروید.

 

۵- سوئیس

سوئیس

سوئیس بخاطر استراحتگاه‌های اسکی افسانه‌ایش معروف شده است. سوئیس یکی دیگر از کشورهای آرام در دنیاست، با توجه به شاخص صلح جهانی. وقتی به سوئیس فکر می‌کنید، ساعت‌های گران قیمت، شکلات و بانک اولین چیزهایی است که به ذهنتان می‌رسد. با این حال سوئیس چیزهای با ارزش زیادی دارد. سوئیس به شدت در اقتصاد و مردمش سرمایه گذاری می‌کند. این کشور به داشتن خدمات بهداشتی زیاد، آموزش عالی، اشتغال و تحمل چندفرهنگی شناخته می‌شود. مردم با زبان‌ها و فرهنگ‌های مختلف به طور بسیار مسالمت آمیز در این کشور باهم زندگی می‌کنند.

 

۶- فنلاند

فنلاند

فنلاند در لیست صلح آمیزترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۴ به علت ماهیت آرام و راحت مردم فنلاندی قرار گرفته است. با این حال نیروهای نظامی فنلاند گاهگاهی در عملیات حفظ صلح در کشورهای دارای مشکل از جمله پاکستان، لیبریا و شرق میانه درگیر است. فنلاند تا حد زیادی در آموزش و پرورش و بهداشت سرمایه گذاری کرده است. که نتیجه‌اش، استانداردهای بالاتر زندگی، امید به زندگی و سطح سواد بالا می‌باشد. علاوه بر این سیستم آموزشی فنلاند، شایسته در نظر گرفتن به عنوان یکی از بهترین‌ها در جهان است. این کشور سطح کمی از فساد و تبعیض جنسیتی را دارا می‌باشد. مردم فنلاند به طور کلی چشم انداز مثبت‌تری نسبت به سایر کشورها دارند.

 

۷- کانادا

کانادا

با داشتن سطح بالای استاندارد زندگی، کانادا یکی از صلح آمیزترین کشورهای جهان بر طبق GPI است. با توجه به اقتصاد شکوفا، منابع متعدد کار و تحمل پذیرفتن فرهنگ‌های دیگر در کانادا، این کشور تبدیل به خانه صدها هزار مهاجر شده است. در سال ۱۹۷۱ کانادا رسما به یک کشور چند فرهنگی با داشتن مردمی با فرهنگ‌ها و عقاید گوناگون و برخورداری از حقوق و آزادی‌های برابر تبدیل شد. در کانادا به تازه واردها، خدمات رایگان ضروری مانند کلاس‌های زبان رایگان یا کارگاه‌های آموزشی رایگان ارائه می‌شود. به همین دلیل بسیاری از مهاجران، کانادا را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند. کانادا همچنین از درگیری‌های نظامی به دور می‌ماند و هزینه‌های نظامی آن کم است. جاذبه‌های گردشگری این کشور، گردشگران و بازدیدکنندگان زیادی را از سراسر جهان جذب می‌کند.

 

۸- ژاپن

ژاپن

ژاپن یک کشور جذاب با فرهنگ و مردم جذاب است که یکی از صلح آمیزترین کشورهای جهان است. مردم ژاپن به خلق و خوی شیرین، سعی و کوشش و سرزمین ثروتمند مشهور هستند. در ژاپن مردم راستگوتر ، مؤدب‌تر و دوستانه‌تر از هر جای دیگری هستند. آنها بسیار منظم و سازمان یافته هستند و همیشه جامعه را بیشتر از یک فرد در نظر می‌گیرند. شاید این صفات آنها به ترقی جامعه و توسعه جامعه با بهترین فن آوری و قوی‌ترین اقتصاد جهان کمک کرده است. ژاپن همچنین میلیونها نفر از گردشگران را بخاطر طبیعت نفسگیر، معابد باستانی و اماکن تاریخی به خود جذب کرده است.

 

۹- بلژیک

بلژیک

اگرچه بلژیک یک کشور بسیار کوچک است اما یکی از بهترین و صلح آمیزترین کشورهای جهان است. بروکسل پایتخت کشور بلژیک، پس از پایان جنگ جهانی دوم به مرکز سیاست جهان تبدیل شده است. این کشور میزبان ناتو و پایتخت اتحادیه اروپا است و به داشتن استانداردهای بالای زندگی ، آموزش باکیفیت و مراقبت‌های بهداشتی همراه با امکانات عمومی متعدد، شناخته شده است. با معماری باشکوه و آثار هنری تاریخی، بلژِیک محل مناسبی برای علاقه‎مندان تاریخ است.

 

۱۰- نروژ

نروژ

با توجه به شاخص صلح جهانی، نروژ یکی از صلح ‌آمیزترین کشورهای جهان است. مانند تمام کشورهای اسکاندیناوی، نرخ جرم و جنایت خشونت آمیز کم می‌باشد. با توجه به سرمایه گذاری عاقلانه آن در تولید نفت، نروژ موفق به ساخت یک اقتصاد بسیار قوی در طول قرن گذشته شده است. جای تعجب نیست که نروژ یکی از ثروتمندترین و گرانترین کشور‌ها در جهان است. با توجه به استانداردهای بالای زندگی و رفاه اجتماعی، این کشور به یک مکان امن و راحت برای زندگی تبدیل شده است. نروژ همیشه با وایکینگها و ترلو افسانه‌ای-عرفانی همراه بوده است. این کشور بخاطر طبیعت برجسته، یک کشور شگفت انگیز است که مطمئنا ارزش دیدن دارد.

[تعداد: 1    میانگین: 3/5]
تاریخ: ۲۷ مرداد ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.