با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

۱۰ مکان تاریخی دیدنی در شیراز

وب سایت چیدنی در یکسری مطالب  قصد دارد به صورت ویژه به بررسی مناطق گردشگری و تاریخی شهرهای ایران بپردازد.

شیراز شهری تاریخی و هنری و زیباست که یکی از مهم‌ترین مراکز گردشگری و توریستی ایران است و با جاذبه‌های گردشگری و تاریخی فراوان هر ساله مسافران زیادی از خارج و داخل کشور به این شهر سفر می‌کنند.
در این مطلب قصد داریم ۱۰ مکان تاریخی دیدنی در شیراز را به شما معرفی کنیم تا افرادی که قصد سفر به این شهر زیبا را دارند کمی از قبل با آن آشنا شوند.

 

۱- قلعه کک‌ها

این قلعه یکی از قلعه‌های تاریخی شیراز است که در ۸ کیلومتری شمال روستای کوهستانی کلگه شیراز و در حصار تنگه‌های عنا و سه جک واقع شده است. این قلعه از قلعه‌های اسماعیلیه است و حدود ۸۷۸ سال قدمت دارد. این قلعه در شرق دشت رزم جاوید قرار گرفته است.

قلعه کک ها

۲- مسجد وکیل

این مسجد که به دستور کریم خان زند ساخته شده است، مربوط به دوره زندیه است و در مرکز شهر نزدیک به بناهای زمان زندیان مانند بازار وکیل و حمام وکیل در خیابان لطفعلی خان زند و خیابان طالقانی قرار دارد. این مسجد بسیار مستحکم بوده و از لحاظ هنری و معماری بسیار اهمیت دارد. این مسجد دو ایوانی و دارای ۲ شبستان جنوبی و شرقی است.

مسجد وکیل

۳- عمارت شاپوری

این امارت ۲ طبقه که واقع در خیابان انوری شیراز است، دارای ۸۴۰ متر زیربناست که در باغی به مساحت ۴۶۳۵ متر واقع شده است. این خانه متعلق به عبدالصاحب شاپوری از تاجران بزرگ شیراز بود. این عمارت، یه علت شیوه معماری خاصش برای علاقه مندان به معماری قدیم ایران بسیار جذاب است. در طبقه دوم رستوران و در طبقه اول کافی شاپ است. خبر خوش به علاقه‌مند به موسیقی عمارت شاپوری دارای موزیک زنده نیز هست.

عمارت شاپوری

۴- ارگ کریم خان

این ارگ نیز در مرکز شیراز قرار داشته و مربوط به دوره زندیه است و مکان زندگی کریم خان زند بوده است و به همین دلیل به ارگ کریم خان نامگذاری شد. ساخت این ارگ بین سال‌های ۱۷۶۶ و ۱۷۶۷ میلادی به دست بهترین معماران زمان خودش ساخته شده است. این بنا ترکیبی از معماری‌های مسکونی و نظامی است. ارتفاع برج‌های این ارگ به ۱۵ متر می‌رسد. در سر در ارگ کریم خان کاشیکاری زیبایی شده است که خودنمایی می‌کند. این ارگ دارای اتاق‌ها و سالن‌های فراوانی است اما فقط تعدادی از اتاق‌های طبقه اول قابل دیدن برای عموم هستند.

ارگ کریم خان

۵- دروازه قرآن

در قدیم شیراز ۶ دروازه داشت که دروازه قرآن یکی از ۶ دروازه باقیمانده این شهر است. این دروازه در شمال شرقی شهر شیراز قرار دارد. ابتدا در زمان عضدالدوله دیلمی ساخته شد و قرآنی در درون آن قرار داده شد تا مسافرانی که از زیر دروازه می‌گذرند متبرک شوند. این دروازه در سال ۱۳۱۵ به دستور رضاخان تخریب و مجددا در سال ۱۳۲۸ توسط حاج حسین ایگار ساخته شد.

دروازه قرآن

۶- آرامگاه حافظ (حافظیه)

حافظ یکی از بزرگترین شعرای ایران است و آرامگاه او نیز در شمال شهر شیراز و پایین‌تر از دروازه قرآن و در یکی از قبرستان‌های معروف به نام خاک مصلی و در فضایی زیبا سرشار از گل‌های زیبا و خوشبو واقع شده است. بنای این آرامگاه ابتدا به دستور میرزا ابوالقاسم گورکانی در سال ۸۶۵ ساخته شد. هر سال گردشگران زیادی از داخل و خارج برای دیدن آرامگاه شیراز به شیراز می‌آیند.

آرامگاه حافظ (حافظیه)

۷- بازار وکیل

این بازار طویل که مربوط به دوره زندیه است یکی از قدیمی‌ترین و مشهورترین بازارهای ایران است و بعد از میدان شهرداری قرار دارد. بازار وکیل به دستور کریم خان زند ساخته شد. در دوره زندیه بازار وکیل قلب اقتصادی شیراز بوده است. معماری این بازار مانند بازارچه بلند اصفهان اما از آن پهن‌تر است. این بنا دارای ۳ فضای جداگانه است. گذرگاه که مخصوص گذر مشتریان است. حریم مغازه و فضای مغازه است. این بازار دارای ۵ در بزرگ و ۲ راهرو است.

بازار وکیل

۸- باغ ارم

این باغ یکی از باغ‌های تاریخی شهر شیراز است که از چند بنای تاریخی تشکیل شده است و از بناهای دوره ناصرالدین شاه قاجار است. این باغ دارای عمارتی ۳ طبقه در مرکز باغ است شیوه معماری آن به سبک زمان قاجاریه است و دارای کاشیکاری‌های رنگی است و طبقه‌های بالایی دارای ستون‌هایی شبیه به تخت جمشید است. باغ ارم در شمال غربی شهر شیراز قرار دارد. مساحت این باغ بیش از ۳ هکتار است. از درختان سرو و مرکبات تشکیل شده است و دارای چند کتبه سنگی است. هم اکنون این باغ به عنوان باغ گیاه شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

باغ ارم

۹- باغ جهان نما

این باغ در شمال شرقی شیراز و در نزدیکی آرامگاه حافظ و چهارراه حافظیه قرار داشته و کهن‌ترین باغ شیراز است. نام‌ دیگر این باغ زینت الدنیا است و مربوط به دوره زندیان است. این باغ دیواری آجری با نمایی ساده دارد. در درون باغ عمارت کلاه فرنگی، چهار حوض و محوطه‌ای وسیع قرار دارد. در باغ جهان نما درختان سرو و کاج و مرکبات و درختان میوه بسیاری وجود دارند. این باغ اکنون در اختیار صدا و سیمای شیراز است.

باغ جهان نما

۱۰- پاسارگاد

پاسارگاد دشتی بلند که دور تا دورش کوهستان است، مجموعه‌ای از آثار باقیمانده از دوران هخامنشی است همانند آرامگاه کوروش بزرگ، مسجد پاسارگاد، باغ پادشاهی ، کاخ دروازه و غیره است. این مکان تاریخی در شمال استان فارس و بین رشته کوه‌های زاگرس در فاصله ۱۳۰ کیلومتری شمال شیراز قرار دارد. کوروش دشت پاسارگاد را مرکز فرماندهی خود قرار داد و در آن بناها و کاخ‌هایی احداث کرد. اسم پاسارگاد به معنی «آنان که گرز گران می‌کشند است»، فاصله مجموعه پاسارگاد از تخت جمشید ۷۵ کیلومتر است.

 

همچنین می‌توانید در این رابطه “معرفی ۱۰ جاذبه طبیعی و گردشگری در شیراز” را بخوانید.

پاسارگاد

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۴ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.