با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

۱۱ راز انتخاب عطر مناسب

شما احتمالا تعداد انگشت شماری از مردم را در زندگی خود ملاقات کرده‌اید که «بقدری از یک عطر به مدت طولانی استفاده می‌کنند که به ماهیت وجودیشان تبدل می‌شود. عطر شناسه شماست برای کسانی که ملاقات می‌کنید» قبل از اینکه برای خرید عطر بروید، در اینجا ۱۱ راز انتخاب عطر مناسب و چند راهنمای کوچک ( و برخی اصطلاحات ) را برای کمک در انتخاب یک عطر مناسب آماده کرده‌ایم.

 

11 راز انتخاب عطر مناسب
اصطلاحات عطر (یا الفبای عطر):

ابسلوت(absolute)

خالص، عصاره‌‌های طبیعی و روغن که از گل و سایر مواد گیاهی به دست می‌آید. مقدار کم آن بسیار گران قیمت است. به عنوان مثال: روغن رز

 

نت‌های رایحه

عطر نیز در تشابه با نت‌های موسیقی به داشتن سه گروه از نت‌های گوناگون توصیف می‌شود که یک رایحه هماهنگ را بوجود می‌آورند. این نت‌ها به مرور زمان آشکار می‌شوند، اولین بویی که از عطر به مشام می‌رسد مربوط به نت بالایی می‌باشد. به دنبال آن نت میانی احساس می‌شود و در آخرین مرحله نت پایه خود را بتدریج آشکار می‌نماید. این نتها با دقت و با توجه کامل به فرایند تبخیر عطر به وجود می‌آیند.

 

راز شماره اول: تا زمانی که نت آخر از یک عطر را استشمام نکردید آن را انتخاب نکنید

فهرستی از عبارات معمول برای توصیف غلظت تقریبی یک عطر به شرح زیر ارائه شده‌است:
– پودر عطر شامل ۳۱٪ اسانس عطری در پودر تالک آرایشی بدون وجود الکل می‌باشد.
– عصاره عطر یا perfume با غلظتی بین ۱۵–۴۰٪ از مواد معطر غلیظ‌‌ترین، خالص‌ترین، ماندگارترین و در عین حال گران‌ترین نوع عطر است.
– اسپریت دو پرفیوم یا ESdP شامل ۱۵–۳۰٪ مواد معطره، یک ترکیب که به ندرت بین عصاره عطر و ادوپرفیوم استفاده می‌شود.
– ادو پرفیوم یا EdP با غلظتی در حدود ۱۰–۲۰٪ رایج‌ترین نوع عطر است که ماندگاری مناسبی دارد و به گرانی عطر هم نیست. این نوع عطر را با عبارت (millésime) نیز نشان می‌دهند.
– ادو تویلت یا EdT در حدود ۵–۱۵٪ غلظت داشته و بوی ملایمی دارد که ماندگاری زیادی هم ندارد و برای تمدید بوی آن باید چندین بار در طول روز از آن استفاده شود.
– ادوکلن یا EdC، با غلظتی در حدود ۳–۸٪ از مواد معطر قابل ذکر است که عبارت Original Eau de Cologne یک نام تجاری ثبت شده است.
برای خانم‌ها، این رایحه‌‌ها مناسب خواهند بود: مرکبات، تازه، گل، شرقی، شیرین، ادویه، و یا چوب. عطر‌‌های مناسب مردان عبارتند از چرم، تنباکو، مشک، خزه و غیره

 

راز شماره دوم: یاد بگیرید که از کدام خانواده عطر بیشترین لذت را می‌برید. شما و عطرتان لحظات زیادی را با هم خواهید گذراند!

خانواده عطرها برای خانم‌‌ها:
عطرهای با توجه به ویژگی‌‌های عطر و بوی غالب طبقه بندی شده‌اند. بیایید چهار خانواده پایه که رایحه زنانه را تشکیل می‌دهند بشناسیم. تقسیم آنها از این روش کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید که کدام عطر را دوست دارید و از کدام عطرها اجتناب کنید. وقتی برای خرید عطر می‌روید، شانس بیاورید نوت‌‌های مختلف لیست شده برای یک رایحه خاص را ببینید که به کدام خانواده تعلق دارد.
نمودار رسمی خانواده عطرها در سال ۲۰۱۰ به روز شد – آیا می‌دانستید یک نمودار رسمی خانواده عطر وجود دارد؟ شامل: گل / شیرین، مرکبات / میوه‌ای / تازه، شرقی / تند و چوبی / قبرس زیر گروه هم وجود دارد. گروه آروماتیک قبلا خودش یک گروه مجزا بود اما در سال ۲۰۱۰ به عنوان مرکبات به میان مرکبات و چوب خشک حرکت کرد. دارای نوت‌‌های اسطوخودوس، سبزی‌‌های تازه، و خزه است.

 

راز شماره سوم: اگر عطر خود را با توجه به فصل، مناسبت، و یا خلق و خوی آن روز تغییر دهید، بسیار جالب می‌شود!

گل و شیرین برای روز، و شاید عطر و بوی شرقی / ادویه برای شب. در هوای سرد، عطر قوی‌تر و در مقابل، عطر سبک‌تر در آب و هوای گرم‌تر بهتر است. در تابستان بوی برش چمن تازه و بستنی وانیلی عالی است. در بهار بوی همیشه سبز و شیرینی زنجفیلی
گل‌‌ها
رایحه‌هایی که شامل بوی یک یا چند گل مختلف مانند رز میخک و غیره باشد. شیرین است و به سادگی تشخیص داده می‌شود. یک مثال مناسب عطر Beautiful از شرکت Estée Lauder می‌باشد.
مرکبات / میوه ای / تازه
پرتقال، لیمو ، آهک، گریپ فروت، پرتقال و انواع مرکبات. زردآلو، سیب، هلو، و غیره
شرقی / ادویه
وانیل گرم، ادویه جات ترشی جات. یادآور شرق دوراست. همچنین کهربایی و مشک دار، نوع مرموز آن است!
وودی / خزه دار
عطرهایی مانند ترنج، ، لادن ، و نعناع هندی . بوی خاک و خزه می‌دهند.
انتخاب عطر مناسب
از آنجا که شیمی بدن ما منحصر به خودمان است عطر یکسان بسته به اینکه چه کسی آن را زده است، عطرهای متفاوتی خواهند داشت.

 

راز شماره چهارم: ابتدا آن را روی کارت اسپری کنید. پس از پنج یا ده دقیقه، آن را دوباره بو کنید

اگر هنوز هم همان عطر را می‌داد پس از آن، آن را بر روی پوست خود اسپری کنید.

 

راز شماره پنجم: نگاهی به نوع پوست خود بکنید. آیا پوست شما خشک یا چرب، و ترکیبی از این دو است؟

اگر پوستتان خشک است، عطر با سرعت بیشتری پراکنده خواهد شد. و به این ترتیب یک عطر با تمرکز بالا از یک ادو توالت برایتان ماندگاری بیشتری خواهد داشت. نقطه‌ای از بدنتان که عطر را به آنجا می‌زنید در ماندگاری عطر تاثیر دارد. و از آنجایی که عطرها نوت‌های مختلفی دارند که برای دقایق و ساعتی طول خواهد کشید، عطری که می‌زنید با گذشت زمان تغییر خواهد کرد. صبر کنید تا عطر تبخیر شود.

 

راز شماره ششم: حس بویایی ما در روزهای مختلف و همچنین در آب و هوای گرم‌تر تیزتر است

در اواخر روز خرید کنید تا عطر‌‌ها را بهتر تشخیص دهید.

 

شماره راز هفتم: از یک دسته از عطر و یا کلن‌‌های مختلف در یک زمان استفاده نکنید

اگر انتخاب یک عطر برایتان دشوار و دلهره آور است، تستر‌‌های عطر را از قبل امتحان کنید و یا از یک فروشنده ماهر کمک بخواهید و از او بخواهید به سوالاتتان پاسخ دهد.
نحوه استفاده از عطرها:
اگر از دئودورانت‌‌ها، لوسیون‌‌ها یا پودرهایی با عطر زیاد استفاده می‌کنید با عطرتان تداخل پیدا می‌کند و ماندگاریشان راکاهش می‌دهند.

 

راز شماره هشتم: لوازم آرایش مکمل

هنگامی که رایحه خود را پیدا کردید، لوازم آرایش مکمل استفاده کنید تا با عطرتان هماهنگ شود.

 

راز شماره نهم: عطرهای خالص بطور عرفی باید بر روی نقاطی از بدن که نبض دارند پاشیده شوند

نقاطی مانند پشت گوشها، پشت گردن، سمت داخلی مچ، آرنج و زانوها از آن جمله‌اند تا گرمای این نقاط عطر را گرم کرده و رایحه آنرا بطور مداوم پخش کند. در صنعت عطر جدید، استفاده از عطرهایی با غلظت‌های متفاوت با توجه به زمان استفاده از آنها در طول روز پیشنهاد می‌شود: محصولاتی با شدت پخش بوی ملایم مانند روغن حمام، شامپو بدن و لوسیون بدن برای صبح؛ ادو تولت برای بعدازظهر و عطرهایی که به نبض‌ها پاشیده می‌شوند برای غروب پیشنهاد می‌گردند.

 

راز شماره دهم: برای ماندگاری بیشتر عطرها مقدار بسیار کمی از ژل نفتی بر روی آن قسمتی از پوستتان که عطر زده‌اید بزنید

و یا بلافاصله بعد از اینکه از حمام آمدید از عطر استفاده کنید زیرا منافذ پوست در آن زمان باز است و عطر می‌تواند به خوبی در پوستتان بنشیند.

 

راز شماره یازدهم: بیش از اندازه از عطر استفاده نکنید.

قطعا نمی‌خواهید فردی باشید که اطرافیانش از شدت بوی عطرش به سرفه افتاده‌اند و بینی‌شان را بالا می‌کشند!
امیدوارم این نکته‌‌ها در انتخاب عطر مناسبتان کمک کند.

 

۱۰ راز درباره عطرها که نمی‌دانستید

ترفندهای جالب برای ماندگاری عطر

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۲۵ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.