با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

۱۲ دلیل گریه نوزادان و راه‌های آرام کردن

در این مقاله، ۱۲ دلیل گریه نوزادان و راه‌های آرام کردن آنان بررسی می‌شود:

 12 دلیل گریه نوزادان و راه‌های آرام کردن

۱- گرسنگی

این احتمالا اولین چیزی‌ست که وقتی کودکتان گریه می‌کند به آن فکر می‌کنید. یادگیری نشانه‌های گرسنگی به شما کمک خواهد کرد، کودک خود را قبل از شروع مرحله گریه سیر کنید. برخی از نشانه‌های گرسنگی در نوزادان عبارتند از: نق نق زدن، مکیدن لب، و قرار دادن دست خود در دهانش.

۲- پوشک کثیف

گریه کودک ممکن است به این خاطر باشد که آنها نیاز به تغییر پوشک دارند.

۳- نیاز به خواب

آیا بچه‌ها خوش شانس نیستند؟ هر زمان که احساس خستگی کنند، می‌توانند به سادگی به خواب روند، در هر زمان، هر جا. در واقع، این برای آنها سخت‌تر از چیزی است که شما ممکن است فکر کنید. به جای چرت زدن، نوزادان ممکن است سر و صدا و گریه کنند، به خصوص اگر آنها بیش از حد خسته باشند.

۴- می‌خواهند آنها را بغل کنید

نوزادان نیاز به مقدار زیادی نوازش دارند. آنها دوست دارند، چهره پدر و مادر خود را ببینند، صدای آنها را بشنوند، و به ضربان قلب آنها گوش دهند، و حتی می‌توانند بوی منحصر به فرد آنها را تشخیص دهند. گریه می‌تواند یکی از راه‌های درخواست آنها برای بغل کردن باشد.

۵- مشکلات معده (گاز، کولیک، و بیشتر)

مشکلات معده مرتبط با گاز و یا کولیک می‌تواند باعث گریه نوزاد شود. در واقع، این وضعیت مرموز قولنج نامیده می‌شود اگر کودکتان گریه‌های تسکین ناپذیر به مدت ۳ ساعت در روز ۳ روز در هفته و ۳ هفته متوالی داشته باشد. اگر کودک شما اغلب بلافاصله پس از تغذیه گریه می‌کند، ممکن است او احساس درد شکم کند. بسیاری از والدین از قطره‌های ضد گاز استفاده می‌کنند (ساخته شده از گیاهان و بی کربنات سدیم). قبل از استفاده از اینها دکتر خود را در جریان بگذارید. اگر مشکوک به گاز معده در کودکتان هستید، کارهای ساده برای از بین بردن آن مانند قرار دادن او را در پشت، نگه داشتن پا، و حرکت دادن پاها، مشابه حرکت دوچرخه سواری ملایم را امتحان کنید. علت‌های احتمالی دیگر درد شکم نوزادان خود را پیدا کنید، از جمله ریفلاکس، آنفولانزای معده، آلرژی به شیر، عدم تحمل لاکتوز، یبوست، و انسداد روده.

۶- نیاز به آروغ

آروغ زدن اجباری نیست. اما اگر کودک شما بعد از تغذیه گریه می‌کند، آروغ زدن ممکن است تمام چیزی باشد که او نیاز دارد. نوزادان هنگام شیر خوردن و یا مکیدن شیشه شیر، هوا را می‌بلعند و اگر هوای بلعیده شده خارج نشود ممکن است باعث ناراحتی او شود. برخی از کودکان به شدت با داشتن هوا در شکم خود اذیت می‌شوند.

۷- بیش از حد سرد یا خیلی گرمشان است

هنگامی که کودک شما احساس سرما کند، مانند زمانی که لباس‌های او را در می‌آورید، پوشکش را عوض می‌کنید و او را تمیز می‌کنید ممکن است با گریه اعتراض کند. نوزادان دوست دارند گرم نگه داشته شوند، اما نه بیش از حد گرم. به عنوان یک قاعده، آنها با پوشیدن یک لایه بیشتر از زمانی که شما راحت هستید احساس راحتی می‌کنند. نوزادان کمتر احتمال دارد از گرم بودن اعتراض کنند تا از سرد بودن. و هنگامی که گرمشان است خیلی شدید گریه نمی‌کنند.

۸- چیزهای کوچک

نوزادان می‌توانند با چیزی مثل یک مو که محکم دور پا یا انگشت کوچک پیچیده شده مشکل پیدا کنند، زیرا باعث قطع گردش خون آنها می‌شود. (پزشکان به این وضعیت دردناک “تورنیکت مو،” می‌نامند و یکی از اولین چیزهایی است که آنها برای کودکی که بی هیچ دلیل گریه می‌کند توجه می‌کنند.) برخی از کودکان برای چیزهایی مانند خارش برچسب لباس، بیش از اندازه حساسند.

۹- دندان در آوردن

دندان در آوردن می‌تواند دردناک باشد، زیرا هر دندان جدید لثه‌های نرم را تحت فشار می‌گذارند. برخی از کودکان در طول دندان در آوردنشان بیش از دیگران رنج می‌برند، اما همه آنها بهانه جویی می‌کنند و اشک می‌ریزند. اگر کودک شما به نظر می‌رسد درد داشته باشد و شما مطمئن نیستید، لثه کودکتان را با انگشت لمس کنید. ممکن است از لمس سفتی لثه آنها شگفت زده شوید. آنها در حال در آوردن دندان هستند. به طور متوسط، اولین دندان بین ماه‌های ۴ تا ۷ ماه در می‌آیند. اما برای بعضی قبل از آن اتفاق می‌افتد.

۱۰- تحریک کمتر می‌خواهد

نوزادان از محرکات جهان اطراف خود یاد می‌گیرند، اما گاهی اوقات آنها لحظات سختی برای این کارها دارند. نور، صدا، دست به دست شدن. گریه می‌تواند یک اعتراض از جانب کودک باشد برای اینکه بگوید کافی است! بسیاری از نوزادان از قنداق بودن لذت می‌برند. به نظر می‌رسد آنها از این طریق احساس امنیت می‌کنند.

۱۱- تحرک بیشتر می‌خواهد

یک کودک ممکن است دلش بخواهد بیرون را ببیند. و اغلب تنها راه برای جلوگیری از گریه و نق زدن او این است که فعالیت داشته باشد. این می‌تواند برای شما طاقت فرسا باشد. سعی کنید کودک خود را در کریر قرار دهید و برای داشتن مقداری فعالیت برنامه ریزی کنید. با والدین دیگر که دارای بچه هستند قرار بگذارید. به طور مرتب به جاهایی بروید که کودکتان دوست دارد، مثل پارک، موزه کودکان و یا باغ وحش.

۱۲- احساس خوبی ندارد

اگر شما نیازهای اساسی کودک خود را تشخیص دادید و به او آرامش دادید اما هنوز هم گریه می‌کند، تب او را چک کنید، شاید نشانه‌های سرماخوردگی و یا بیماری‌های دیگر را در او بیابید. فریاد یک کودک بیمار می‌تواند مربوط به گرسنگی باشد. اگر گریه کودکتان بی دلیل و با صدای همیشگی نیست، به غرائز خود اعتماد کنید و با پزشک تماس بگیرید و یا نزد پزشک بروید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۹ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.