با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

۱۵ بیماری که زنان باید مراقب آن باشند – بخش ۱

اختلالات خلقی
زنان یکی از ارکان اصلی در خانواده هستند و بنابراین سلامتی آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر در خانواده‌ای زنی، دچار بیماری روحی و یا جسمی شود بقیه اعضای خانواده نیز صدمات جبران ناپذیری می‌بینند و سلامت کل اعضای آن خانواده به خطر می‌افتد. بنابراین زنان باید مراقب بیماری‌هایی باشند که آن‌ها را تهدید می‌کنند و با شناخت این بیماری‌ها از بروز آنان پیشگیری کنند. در این مطلب از بخش سلامت وبسایت چیدنی ۱۵ بیماری را که در بین زنان بیشتر رایج است در ۲ قسمت به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد تا بانوان آنان را بشناسند و از خود در برابر این بیماری‌ها مراقبت کنند و یک مادر و یا همسر سالم برای خانواده خود باشند. با بخش اول این مطلب ما را همراهی کنید.

 

۱- سرطان

آیا می‌دانستید مهم‌ترین عامل مرگ در بین زنان سرطان است؟ در میان انواع مختلف سرطان ۲ سرطان ریه و سینه در زنان از بقیه انواع سرطان‌ها رایج‌تر و مرگبارتر است. بنابراین شما بانوی گرامی لازم تا سبک سالمی در زندگی در پیش بگیرید و معاینات لازم را انجام دهید تا از این بیماری خطرناک در امان باشید.

 

 

۲- بیماری‌های قلبی

خانم‌ها کمتر از آقایان دچار بیماری‌های قلبی می‌شوند اما با این وجود هنوز هم بیماری‌های قلبی دومین عامل مرگ و میر در زنان است. طبق تحقیقاتی که محققان انجام داده‎اند، عوامل زیر باعث خطر بروز بیماری‌های قلبی می‌شود:

– افزایش سن
– درآمد کم
– استرس‌های مزمن
– سابقه خانوادگی
– مصرف دخانیات
– چاقی مفرط و خانه‌نشینی و بی‌تحرکی
– فشارخون بالا

 

۳ – فشار خون بالا

فشار خون بالا در زنان باعث بروز سکته مغزی می‌شود. فشار خون بالا همچنین خطر حملات قلبی را افزایش می‌دهد و باعث نارسایی کلیوی می‌شود. زنان مسن‌تر بیشتر در معرض این بیماری هستند، اما متأسفانه بر طبق آمار تعداد زنانی که دچار این بیماری و مشکلات ناشی از این بیماری هستند رو به افزایش است.

 

 

۴- بیماری‌های انسداد مزمن ریه (COPD)

بروز بیماری‌های انسدادی مزمن ریه و مخصوصا آمفیزم و برنشیت مزمن در بین زنان رو به افزایش است. در این بیماری‌ها جریان هوا در ریه‌ها محدود شده و به دنبال آن نفس‌نفس زدن، خس‎خس سینه و سرفه‌های خلط‌دار بروز داده می‌شوند. مهم‌ترین عامل ابتلا به بیماری‌های انسداد مزمن ریه، مصرف دخانیات است.

 

 

۵- اختلالات خلقی و اضطراب

این اختلالات متأسفانه بسیار در بین خانم‌ها رواج دارد. زنان دچار اختلالات خلقی و اضطراب می‌شوند. افسردگی، اختلالات خلقی دوقطبی ـ شیدایی یا اختلال دیستایمیک از جمله این اختلالات به شمار می‌روند. فرد در صورت ابتلا به این اختلالات به زندگی خودش و اطرافیانش آسیب‌های جدی وارد می‌کند. متخصصان معتقدند، افسردگی بیش از هر بیماری‌ دیگری روی عملکرد کاری خانم‌ها تأثیر منفی دارد. حتی بیشتر از آرتریت، پرفشاری خون، بیماری‌های مربوط به استخوان‌ها و دیابت.

 

۶- آندومتریوز

آندومتریوز بیماری رایجی در بین زنان است؛ به طوری که از هر ۱۰ زن یک نفر به این بیماری مبتلاست. هر چند زنان این بیماری را چندان جدی نمی‌گیرند اما باعث رنجش بسیاری از زنان شده است. وقتی بافت‌های رحمی خارج از حفره رحم رشد کنند به آن آندومتریوز گفته می‌شود. علائم این بیماری  قاعدگی‌های دردناک یا هموراژی، کیست‌ها و درد در حین رابطه جنسی است.

 

 

۷- سنگ کیسه صفرا

مجرای صفراوی سنگ‌ها را به سمت کبد و روده‌ها حمل می‌کنند و  سنگ‌های کیسه صفرا ممکن است باعث انسداد این مجرا شود. به این عارضه (کولیک صفراوی) می‌گویند. وقتی کیسه صفرا نتواند خود را تمیز کند، ورم کرده و دردهای شدیدی ایجاد می‌کند. زنان ۳ تا ۴ برابر مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند. بنابراین این بیماری نیز می‌تواند برای زنان خطرناک باشد و آن‌ها باید مراقب آن باشند.

 

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۹ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.