با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

۱۵ بیماری که زنان باید مراقب آن باشند – بخش ۲

در بخش اول این مطلب ۷ بیماری تهدید کننده زنان را معرفی کردیم. با ما همراه باشید تا ۸ بیماری دیگر را نیز بررسی کنیم.

اختلالات تیروئیدی

۸ – پوکی استخوان

کاهش تراکم استخوانی در افراد باعث به وجود آمدن پوکی استخوان می‌شود. علائم پوکی استخوان با بالارفتن سن بروز می‌کنند. علت این بیماری را در زنان تغییرات هورمونی می‌دانند که بعد از یائسگی در بدن آن‌ها به وجود می‌آید. درست است که این بیماری هم زنان و هم مردان را درگیر می‌کند، اما پوکی استخوان در بین زنان بیشتر رواج دارد. تحقیقاتی روی خانم‌های بالای ۵۰ سال انجام شد و نتایج آن نشان داد که متأسفانه به طور متوسط از هر ۲ زن، ۱ زن دچار شکستگی استخوان می‌شود که علت آن پوکی استخوان است.

 

 

۹- بیماری‌های خودایمنی

به بیماری‌هایی که سیستم ایمنی بدن را درگیر می‌کنند «خودایمنی» گفته می‌شود. در این بیماری بدن به ارگان‌های خود حمله می‌کند و بافت‌های بدن را تخریب می‌کند. بیشتر از ۸۰ نوع بیماری خود ایمنی وجود دارند که از آن جمله می‌توان به دیابت نوع ۱ و ام اس (MS) اشاره کرد. برخی از این بیماری‌ها در زنان بیشتر رواج دارد تا در مردان.

 

 

۱۰- التهاب مثانه (سیستیت)

به خاطر کوتاه‌تر بودن مجاری ادراری زنان نسبت به مردان؛ زنان بیشتر دچار عفونت‌های ادراری می‌شوند. کوتا‌ه‌تر بودن مجرای ادراری در زنان باعث می‌شود که باکتری‌ها راحت‌تر وارد مثانه شوند. در تحقیقاتی که در آمریکای شمالی انجام شد، ۲۰ تا ۴۰ درصد زنان حداقل ۱ بار در طول زندگی خود التهاب مثانه را تجربه کرده‌اند. محققان معتقدند، اکثر زنان در طول زندگی خود بارها با التهاب مثانه مواجه می‌شوند. به گفته آن‌ها چیزی حدود ۲ تا ۳ درصد زنان هر سال به عفونت ادراری و یا التهاب مثانه مبتلا می‌شوند.

 

 

۱۱- مشکلات گردش خون

بسیاری از زنان دچار مشکلات گردش خون هستند اما این بیماری در بین زنان باردار رواج بیشتری دارد. اختلالات گردش خون دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد و فقط به علت افزایش وزن نیست؛ عواملی مانند تغییرات هورمونی ناشی از تغییرات پروژسترون، افزایش حجم خون و افزایش فشار در عروق نیم‌تنه پایین بدن نیز می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. از علائم مشکلات گردش خون می‌توان به ورم پاها و واریس اشاره کرد. سکته مغزی نیز در موارد حادتر ممکن است رخ دهد.

 

 

۱۲- اختلالات تیروئیدی

به کم‌کاری و یا پرکاری تیروئید اختلالات تیروئیدی گفته می‌شود. اختلالات تیروئیدی در بین زنان بیشتر رواج دارد. متأسفانه احتمال ابتلا به سرطان تیروئید در زن‌ها بیشتر از مردهاست. در نتیجه زنان در این مورد باید بیشتر از مردان مراقب سلامت تیروئید خود باشند.

 

 

۱۳- سکته مغزی

آیا می‌دانستید اولین دلیل مرگ در زنان سکته مغزی است؟ از هر ۳ زن ۱ زن در اثر سکته مغزی جان خود را از دست می‌دهد. این آمار مربوط به شرایطی است که در آن سبک زندگی زنان تغییرات زیادی پیدا کرده و استرس بیشتری به آن‌ها وارد می‌شود. تحقیقات نشان داده است که در کانادا و آمریکای شمالی میزان سکته مغزی در زنان بیشتر از مردان است.

 

 

۱۴- آرتریت

به التهاب مفاصل آرتریت گفته می‌شود. آرتریت ممکن است به دلیل عاملی عفونی باشد که از آن جمله می‌توان به آرتریت عفونی توسط استافیلوکوک طلایی و تب حاد روماتیسمی (استرپتوکوک) یا عاملی مزمن مانند آرتروز اشاره کرد. ممکن است عاملی غیر عفونی نیز داشته باشد مانند آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) و نقرس، آرتریت ری اکتیو و استئوآرتریت. التهاب مفاصل می‌تواند مربوط به یک مفصل و یا چندین مفصل باشد. می‌تواند در یک مفصل عودکننده  باشد و یا از مفصلی به مفصلی دیگر برود که به اصطلاح به آن مهاجر گفته می‌شود. گاهی آرتریت در هنگام صبح بروز می‌کند. در این حالت وقتی فرد صبح از خواب بیدار می‌شود، مفاصل او خشک و دردناک هستند. معمولا مفصلی که ملتهب است مورم بوده و درد زیادی دارد و نمی‌تواند خوب حرکت کند. آرتریت در اکثر موارد سطح مفصلی و غضروف مفصلی را درگیر می‌کند. این بیماری در زنان ۲ برابر بیشتر از مردان است. آمار نشان می‌دهد ۵۰ درصد خانم‌هایی که سن آن‌ها شصت و پنج سال به بالا است، درگیر این بیماری هستند. زنان باید در این مورد نیز بیشتر مراقب خود باشند و با انجام فعالیت‌های بدنی منظم در طول زندگی درد این بیماری را برای خود قابل تحمل‌تر کنند و در سبک زندگی خود بهبود ایجاد کنند.

 

۱۵- دیابت

مشکلات مربوط به دیابت یکی از مشکلات عمده در بین زنان است که عوارض زیادی در پی دارد. محققان معتقدند از عوامل بروز بیماری دیابت شیوع چاقی مفرط در بین آنها است. دیابت کیفیت زندگی را دستخوش تغییرات کرده و ممکن است مشکلاتی مانند بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و بیماری‌های کلیوی را در پی داشته باشد.

 

در ادامه بخوانید:

۱۵ بیماری که زنان باید مراقب آن باشند – بخش ۱

 

[تعداد: 1    میانگین: 2/5]
تاریخ: ۲۰ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.