با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

۳ نکته لازم برای آغاز مطالعه

مقدمات مطالعه

در آستانه شروع سال تحصیلی جدید هستیم و اهمیت مطلعه در سال تحصیلی بیشتر از پیش به نظر می‌رسد. در این مطلب به ۳ نکته لازم برای آغاز مطالعه اشاره خواهیم کرد که به دانش‌آموزان و دانشجویان توصیه می‌کنیم که این مطلب را بخوانند و از آن استفاده کنند.
آیا می‌دانستید که یکی از نقطه ‌ضعف‌های اکثر افراد به چگونگی شروع مطالعه مربوط می‌شود؟ آیا می‌دانستید که شرایط و مقدمات آغاز مطالعه به اندازه خود مطالعه مهم است و می‌تواند بر یادگیری تاثیر بگذارد؟ اگر مهارت‌های آغاز مطالعه را ندانیم مانند این است که قصد شنا بدون یادگیری مهارت‌های آن را داریم! مسلما موفق نخواهیم شد. اگر بدون مقدمه و به یک باره شروع به مطالعه کنید، چیز زیادی نخواهید آموخت و زمانتان نیز بیهوده تلف خواهد شد.

اما مقدمات لازم برای آغاز مطالعه چیست؟

۱- محل یا مکانی که در آن مطالعه می‌کنید بسیار مهم است. دانش‌آموزان و دانشجویان مکان‌های متفاوتی را برای مطالعه انتخاب می‌کنند. برخی عادت به مطالعه در منزل دارند. برخی پارک را برای مطالعه انتخاب می‌کنند و برخی نیز کتابخانه‌ها را ترجیح می‌دهند. البته مکان‌های دیگری نیز برای مطالعه وجود دارد اما اینها رایج‌ترین آن‌ها هستند. سعی کنید مکانی که در آن به مطالعه می‌پردازید آرامش داشته و ساکت باشد. علاوه بر این سعی کنید مکان ثابتی را برای مطالعه در نظر بگیرید و مدام مکان مطالعه خود را عوض نکنید. برای افزایش تمرکز بهتر است خود را عادت به مکانی ثابت و همیشگی بدهید. بنابراین پارک نمی‌تواند جای خوبی برای مطالعه باشد. سعی کنید در هنگام مطالعه تنها باشید. البته در مواقعی که هدف از با هم مطالعه کردن رفع اشکال است مانعی ندارد. تجربه ثابت کرده است که منزل و اتاق بهترین مکان برای مطالعه است. البته در مواقعی که امکانات و شرایط لازم در منزل فراهم نیست بهتر است در منزل مطالعه نکنید.
۲- برای مطالعه خود هدف تعیین کنید. هدفمندی به این معناست که ذهنیتی شفاف درباره اهداف مطالعه داشته باشید. اگر ذهنتان پیچیده باشد و اهداف مطالعه برایتان مبهم باشد موفق نخواهید بود. به طور مثال با خود بگویید که تا فلان ساعت فلان فصل از کتاب را مطالعه خواهم کرد. تعیین اهداف به شما انگیزه می‌بخشد و رسیدن مرحله به مرحله به اهدافتان شما را برای ادامه راه تشویق می‌کند. اگر در این زمینه به مشکل برخورد کردید، بهتر است به مشاور مراجعه کرده و از او راهکار بخواهید.
۳- آغازی هوشیارانه داشته باشید. به آنچه انجام می‌دهید آگاهی داشته باشید. اجازه بدهید بیشتر توضیح بدهیم، آیا تا به حال برایتان پیش آمده که شروع به مطالعه درسی می‌کنید و بعد از اینکه چند دقیقه گذشت متوجه می‌شوید که نمی‌دانید چه کارمی‌کنید. حواستان پرت می‌شود و درک مطالبی که مطالعه می‌کنید برایتان دشوار است. اگر اینچنین است شما هوشیاری لازم را برای مطالعه ندارید. شما برای داشتن هوشیاری لازم از بدو شروع مطالعه باید بدانید که چه می‌کنید. می‌پرسید چگونه می‌توان به سطح هوشیاری لازم برای آغاز مطالعه رسید؟ ابتدا وضو بگیرید و در دل نیت کنید. چشمانتان را ببندید و برای دقایقی روی کاری که قصد انجامش را دارید تمرکز کنید. سپس با صدای بلند تذکری آمرانه به خود بدهید و با صدای بلند بگویید اکنون قصد مطالعه این بخش از کتاب را با هوشیاری و آمادگی لازم دارم. در این صورت کیفیت مطالعه‌تان نیز افزایش خواهد یافت.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.