با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

۳۰ خاصیت دارویی سیر

خواص سیر
سیر یکی از مواد غذایی است که ایرانی‌ها در غذاها زیاد از آن استفاده می‌کنند. این ماده‌ غذایی مفید خواص زیادی دارد. با ما با معرفی ۳۰ خاصیت دارویی سیر همراه باشید. سیر گرم و خشک است و علاوه بر استفاده از آن به صورت سرخ شده یا خام، از پودر یا اسانس سیر هم که با تقطیر سیر با بخار آب به دست می‌آید برای خوش‌طعم‌تر کردن غذا استفاده می‌کنیم. خلاصه داروخانه‌ای است برای خودش!

 

۱- سیر ضدعفونی کننده است و نفخ را از بین می‌برد.

۲- سیر از بدن در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کند.

۳- سیر کرم را از بین می‌برد.

۴- سیر بدن را تقویت می‌کند و محرک آن است.

۵- اگر دچار گلودرد شده‌اید، یک حبه سیر را رنده کنید و بعد از اضافه کردن یک قاشق مرباخوری آبلیمو آن را بخورید. در صورتی که این کار را چندین بار انجام دهید، خواهید دید که گلودرد بهبود می‌یابد. سیر همچنین داروی سرماخوردگی و زکام است.

۶- سیر برای درمان سل بسیار مفید است.

۷- سیر باعث رقیق شدن خون می‌شود.

۸- سیر برای افرادی که تنگی نفس دارند مفید است.

۹- اگر به طور مداوم سیر بخورید رعشه بدنتان از بین می‌رود.

۱۰- سیر به دلیل گرم و خشک بودنش رطوبت معده را از بین می‌برد و باعث بهبود دردهای مفاصل می‌شود.

۱۱- سیر دردهای مفاصل، سیاتیک و نقرس را درمان می‌کند.
۱۲- سیر برای افراد سرد مزاج بسیار مفید است، زیرا نیروی جنسی را در آن‌ها تقویت کرده و اسپرم را در آن‌ها افزایش می‌دهد.

۱۳- برخی افراد دچار عارضه‌ای هستند که در آن قطره قطره ادرار می‌کنند. این افراد با خوردن سیر می‌توانند بیماری خود را درمان کنند.

۱۴- سیر باعث از بین رفتن زخم‌های ریه و معده می‌شود.

۱۵- کسانی که دچار سنگ کلیه هستند حتما سیر بخورند زیرا سیر قادر است سنگ‌های کلیه را بشکند و خارج سازد.

۱۶- سیر حتی دندان را هم تقویت می‌کند. آن را با زیره بپزید و ببینید که چقدر برای تقویت دندان مفید است. همچنین در صورت داشتن دندان‌درد سیر را بپزید و آن را به دندان خود بمالید. درد آن تسکین پیدا می‌کند.

۱۷-  اگر سیر را بسوزانید و آن را با کمی عسل مخلوط کنید، ضمادی به دست خواهید آورد که برای بهبود خون‌مردگی زیر پلک چشم می‌توانید از این ضماد استفاده کنید.

۱۸- سیر چون مدر است برای کمک به برطرف کردن آب آوردن انساج بسیار مفید است .

۱۹-  اگر درکف پا دچار میخچه شدید برای از بین بردن آن می‌توانید از ضماد سیر استفاده کنید.
۲۰- هنگامی که دچار بیماری‌های تنفسی شدید برای ضدعفونی کردن دستگاه تنفسی، شربت سیر استفاده کنید. طرز تهیه آن هم به این صورت است که ۱۰۰ گرم سیر را باید با ۲۰۰ گرم آب و ۲۰۰ گرم شکر یا قند مخلوط کنید و آن را آنقدر بجوشانید تا له شود. سپس از این شربت ۳ قاشق سوپخوری در روز بخورید.

۲۱- سیر برای ضد عفونی کردن فضا هم بسیار مناسب است. یکی از بیمارستان‌های آمریکا برای ضد عفونی کردن فضای بیمارستان از سیر استفاده می‌کند.

۲۲- سیر خاصیت ضد باکتریایی دارد و باکتری‌ها را می‌کشد. این را پاستور، پزشک معروف فرانسوی با انجام آزمایشات زیاد تأیید کرده است.

۲۳- سیر همچنین از لخته شدن خون و انعقاد آن جلوگیری می‌کند.

۲۴- در روسیه سیر را به عنوان پنی‌سیلین می‌شناسند و در صورت شیوع آنفولانزا در روسیه مصرف آن افزایش پیدا می‌کند. در طی چند سال پیش که آنفولانزا بسیار در این کشور شایع بود مردم روسیه ۵۰۰ تن سیر مصرف کردند.

۲۵- یکی از مهم‌ترین خواص دارویی سیر این است که سلول‌هاس سرطانی را از بین می‌برد.

۲۶- دانشمندی آمریکایی در دانشگاه فلویدا در زمینه بیماری ایدز تحقیقاتی انجام می‌دهد. او در این تحقیقات خود به این نتیجه رسیده است که سیر روی بیماری ایدز اثری مثبت دارد.

۲۷- مصرف سیر باعث کاهش مقدار کلسترول بد خون یا LDH می‌شود. برای کاهش کلسترول خوردن ۳۰ گرم سیر در روز توصیه می‌شود. اگر مقدار کلسترول در چند ماه اول بعد از مصرف سیر افزایش یافت نگران نشوید. این افزایش کلسترول به این دلیل است که کلسترول برای دفع شدن باید ابتد از داخل نسوج بدن خارج شود و وارد خون شود و سپس از آنجا دفع گردد. وقتی با مصرف سیر مقدار کلسترول بدنتان کاهش پیدا کرد، باید برای تثبیت کلسترول و جلوگیری از افزایش مجدد آن روزی ۱/۲ سیر خام مصرف کنید.

۲۸- با خوردن سیر از خطر ابتلا به سرطان هاضمه در امان بمانید.

۲۹- سیر فشار خون را نیز کاهش می‌دهد. این را مردم چین که قرن‌هاست برای پایین آوردن فشار خونشان سیر مصرف می‌کنند به خوبی می‌دانند.

۳۰- ضماد سیر همچنین برای رفع دردهای رماتیمسی و عصبی بسیار مفید است.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۲ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.