با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

۴ نکته برای سریع تر باردار شدن

شاید شما واقعا برای باردار شدن مشتاق باشید و یا شاید می‌خواهید نوزادتان در یک زمان خاصی متولد شود. در این مطلب ۴ نکته برای سریع تر باردار شدن بعد از اقدام به بارداری ذکر کرده‌ایم. (شما به طور چشمگیری خطر نقص تولد خاص را کاهش می‌دهید اگر حداقل یک ماه قبل از اقدام به بارداری اسید فولیک مصرف کنید.)

4 نکته برای سریع تر باردار شدن

 

نکته ۱: مراجعه به پزشک و انجام آزمایش ژنتیک

اگر بدنتان آماده باشد، احتمال یک بارداری موفق برایتان بیشتر است. برای فهمیدن اینکه دارای شرایط بارداری هستید و چه تغییراتی کمکتان می‌کند، به پزشک و یا ماما مراجعه کنید. ممکن است نتوانید بلافاصله وقت ملاقات بگیرید و یا هرگونه مسائل سلامتی را فورا حل و فصل کنید اما دنبال کردن مراحل زیر در اسرع وقت به شما کمک می‌کند، سریع‌تر باردار شوید. بسته به زمینه‌ای که داشتید و تاریخچه خانوادگیتان پزشکتان ممکن است شما را تشویق به غربالگری ژنتیکی کند اگر شما یا همسرتان حامل بیماری‌های ارثی جدی مانند فیبروز کیستیک، بیماری سلول داسی شکل و …
این تنها راه مهم است که می‌توانید از سلامت نوزادتان مطمئن شوید و نیاز به یک نمونه بزاق یا خون از هر یک زوجین می‌باشد.

 

نکته ۲: زمان تخمک گذاری خود را بدانید

بزرگترین راز برای سریع‌تر باردار شدن اطلاع از زمان تخمک گذاری است (آزاد شدن تخمک از تخمدان). فرض کنید تخمکتان یک هدف است و اسپرم به عنوان یک فلش است. یکی از فلش‌ها مجبور است به هدف اصابت کند تا شما باردار شوید. از آنجایی که در هر چرخه قاعدگی فقط یکبار تخمک گذاری می‌کنید، فقط چند روز خارج از چرخه وجود دارند که می‌توانید باردار شوید. دانستن زمان تخمک گذاری بدین معنی است که شما و همسرتان به جای پرتاب دسته‌ای از تیرها به سمت هدف و امید به اینکه یکی از تیرها به هدف بخورد، می‌توانید هدف را شناسایی کرده و نشانه گیری کنید. با استفاده از چند روش مختلف می‌توانید زمان تخمک گذاری خود را محاسبه کنید. اگرقاعدگی نامنظم دارید پیش بینی زمان تخمک گذاری دشوار است و بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

 

نکته ۳: در زمان مناسب مشغول شوید

وقتی که تخمک از تخمدان آزاد شد، اقدام به رابطه کنید. از ۳ روز قبل از تخمک گذاری و در روز تخمک گذاری. چند روز برای رابطه فرصت دارید زیرا اسپرم قادر است در بدنتان ۳ تا ۶ روز زنده بماند (تخمک فقط ۱ روز می‌تواند زنده بماند) به این معنی است که اگر در روز دوشنبه رابطه داشته‌اید، اسپرم می‌تواند در لوله فالوپ منتظر یک تخمک تا ۵ شنبه باشد. اگر مطمئن نیستید دوره باروری شما کی خواهد بود یک قانون آسان کلی وجود دارد:
چند روز در میان رابطه داشته باشید. داشتن رابطه زود به زود به این معناست که اسپرم سالم منتظر در لوله فالوپ شما هر روز وجود دارد و آماده لقاح است هر وقت که تخمکتان آزاد شود. (اگر می‌خواهید زودتر از این زمان مقاربت داشته باشید به شما کمک نخواهد کرد زودتر باردار شوید اما ضرری هم به شما نمی رساند)
یک نکته دیگر: اگر شما و همسرتان منتظر زمان تخمک گذاری هستید تا مقاربت داشته باشید مطمئن شوید همسرتان باید حداقل یک بار در روز قبل از دوره تخمک گذاری شما انزال داشته باشد. در غیر این صورت تجمع اسپرم در مایع منی وجود خواهد داشت و اسپرم مرده نمی‌تواند شما را باردار کند.

 

نکته ۴: زمینه را برای اسپرم فوق العاده فراهم کنید

اسپرم بهترین شانس را برای لقاح با تخمک وقتی دارد که سالم، قوی و فراوان باشد. چند چیز به همسرتان کمک می‌کند که اسپرم خود را آماده لقاح کند:
قطع مصرف الکل (مطالعات نشان می‌دهد که نوشیدن هرروز می‌تواند سطح تستوسترون و اسپرم را کاهش دهد و اسپرم‌های غیر طبیعی را بالا ببرد)
توتون و تنباکو و مواد مخدر را کنار بگذارید (این امر می‌تواند باعث عملکرد ضعیف اسپرم شود)
به اندازه کافی مواد مغذی بخورد مانند روی، اسید فولیک، کلسیم، ویتامین C و D که به ایجاد اسپرم قوی و فراوان کمک می‌کند.
حمام آب داغ سونا و نیز وان آب داغ نگیرید زیرا حرارت، اسپرم را از بین می‌برد. (بهترین دما برای اسپرم ۹۴ تا ۹۶ درجه فارنهایت (۳۴٫۴۴ تا ۳۵٫۵۵ درجه) است، خنک تر از دمای بدن).
هرچه زودتر همسرتان این تغییرات را در خود ایجاد کند، اسپرم زودتر بهبود پیدا می‌کند. اگر امروز این تغییرات را در خود ایجاد کنید، عملکرد هر اسپرم را ظرف ۳ ماه آینده مشاهده خواهید کرد.
قبل از اقدامات پزشکی چه مدت تلاش به منظور باروری انجام شود؟
اگر می‌خواهید که به طور طبیعی باردار شوید، احتمالش زیاد است که در ۳ماه اول این اتفاق بیفتد. از هر ۱۰ زوج، ۶ زوج در این زمان باردار می‌شوند. پس از آن مدت زمان تلاشتان برای بارداری قبل از مراجعه به متخصص بستگی زیادی به سنتان دارد. هرچه سنتان بالاتر رود، باروریتان کاهش می‌یابد. اگر سنتان بالای ۴۰ سال است، بلافاصله از یک متخصص کمک بگیرید. اگر سنتان بین ۳۵ تا ۴۰ سال است ۶ ماه بعد از اقدام به بارداری و ناموفق بودن نتیجه به متخصص مراجعه کنید. اگر سنتان زیر ۳۵ سال است، ۱ سال قبل از مراجعه به متخصص برای بارداری تلاش کنید. البته اگر شما یا همسرتان مشکلی مربوط به باروری دارید، دست به کار شوید و یک وقت از دکتر بگیرید. دلیلی برای تعلل وجود ندارد.

[تعداد: 2    میانگین: 3.5/5]
تاریخ: ۱۰ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.