با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

۵ دم‌نوش‌ آرام بخش و تسکین ‌دهنده

مصرف دمنوش‌های گیاهی این روزها بسیار متداول شده است. خواص درمانی دلیل رواج استفاده از این دمنوش‌ها است.
استرس یکی از مشکلات شایعی است که تقریبا هر کسی با آن رو به روست و یکی از بخش‌های زندگی هر فردی است. به عنوان مثال مادری که مجبور است بین مسئولیت‌های زندگی و کارش تعادل برقرار کند و یا بچه‌ای که با چالش‌هایی در مدسه رو به روست.
استرس معانی مختلفی برای هرکس دارد. و هر کسی نمی‌تواند زمان و تلاش برای مدیریت استرس‌هایش اختصاص دهد. اما این به این معنا نیست که راه حل دیگری وجود دارد. دمنوش‌های گیاهی برای تسکین استرس و اضطراب بسیار مفیدند و آرامش به ارمغان می‌آورند. به طور مثال حتی پزشکان نیز چای بابونه را برای آرامش ذهن و بدن توصیه می‌کنند.
بهتر است به طور کامل و فقط به دمنوش‌های گیاهی اکتفا نکنید. دمنوش‌ها قطعا یک راه حل موقت برای موارد جزئی هستند. دمنوش‌های گیاهی به بدن آبرسانی می‌کنند و به بدن آرامش می‌دهند، آن‌ها برای آنتی اکسیدان‌ها مفیدند که برای سلامت کلی بدن لازمند.
دمنوش‌ها حاوی کافئین نیستند. ترکیب چای به نوع گیاه و به این که چه بخشی از گیاه ( ریشه/ برگ/ گل) مورد استفاده قرار می‌گیرد، بستگی دارد. بنابراین دمنوش‌های گیاهی قطعا می‌توانند برای هدفی خاص استفاده شوند. به عنوان مثال، چای بابونه که گل آن در تهیه دمنوش استفاده می‌شود غنی از آنتی اکسیدان‌هایی هستند که در جلوگیری رشد سلول های سرطانی و داشتن خوابی آرام مفید هستند. در این مطلب به ۵ دم‌نوش‌ آرام بخش و تسکین ‌دهنده و بسیار مفید اشاره می‌کنیم. با ما همراه باشید:

 

۱- بابونه

برای تولید این دمنوش معطر تنها گل تازه و یا خشک بابونه استفاده می‌شوند. دمنوش بابونه تسکین دهنده و آرامش بخش است که در طول یک روز ناآرام و پر اضطراب بسیار کمک می‌کند و آرامش می‌دهد و در نهایت در شب خوابی راحت را به ارمغان می‌آورند. بابونه عوارضی ندارد و بیخطر است و حتی کودکان نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.

بابونه

۲- لیمو

دمنوش لیمو یکی از باطراوت‌ترین دمنوش‌هاست که باید هر کسی آن را بخاطر اثرات آرامش بخشش امتحان کند. این دمنوش به تسکین سیستم عصبی کل بدن معروف است و همزمان باعث تحریک قلب می‌شود. برگ‌ها و گل‌های لیمو می‌توانند ۱۵ دقیقه بیشتر خیس بخورند تا عطر و طعم آن‌ها بیشتر آزاد شوند. این دمنوش می‌تواند گرم و یا سرد سرو شود. همچنین به شما کمک خواهد کرد، خوابی راحتی داشته باشید و حتی سردردتان را نیز تسکین می‌دهد.

لیمو

۳- گل گاو زبان

گل گاو زبان، طبیعتی گرم دارد و نشاط آور، مقوی و آرام بخش است و به دلیل داشتن پتاسیم و کلسیم سیستم اعصاب را آرام می‌کند و ناراحتی‌های عصبی را درمان می‌کنند.

گل گاو زبان

 

۴- ریشه والرین

این دمنوش بهترین تسکین دهنده اضطراب و غلبه بر بیخوابی است. بهتر است این دمنوش در شب‌ها نوشیده شود و از رانندگی بعد از نوشیدن این دمنوش خودداری کنید.

ریشه والرین

 

۵-نعناع

به غیر از حل مشکلات هضم غذا، آرامش بخش نیز است. یک چای بدون کافئین است و می‌تواند در هر درجه حرارتی، گرم و یا سرد سرو شود. اگر این دمنوش شب‌ها و قبل از خواب نوشیده شود، فوایدش بیشتر می‌شود.

نعناع

[تعداد: 12    میانگین: 2.4/5]
تاریخ: ۴ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.