با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

۵ فایده منیزیم، عنصر حیاتی بدن

5 فایده منیزیم، عنصر حیاتی بدن
منیزیم یکی از عناصر حیاتی برای بدن است که وظایف متعددی بر عهده دارد. پیام‌های عصبی را منتقل می‌کند، دمای بدن را تنظیم می‌کند، سم زدایی می‌کند، انرژی تولید می‌کند و برای دندان‌ها و استخوان نیز مفید است. همچنین منیزیم به بدن کمک می‌کند، کلسیم را جذب کند. این عنصر را حتما در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید، زیرا عنصر بسیار مهمی برای بدن است. با ما در این مطلب همراه باشید با فواید منیزیم:
منیزیم پوکی استخوان را به تاخیر می‌اندازد. عوارض ناشی از یائسگی را در زنانی که به سن یائسگی رسیده‌اند، کاهش داده و دردهای پیش از قاعدگی را نیز تسکین می‌بخشد. علاوه بر همه اینها یک فایده دیگر نیز برای خانم‌ها دارد و آن این است که از زایمان زودرس جلوگیری می‌کند. منیزیم همچنین عملکرد غده پاراتیروئید و ماهیچه‌ها را نیز بهبود می‌بخشد. و برای تنگی مجاری تنفسی نیز مفید است. و حال ۵ فایده منیزیم، عنصر حیاتی بدن:
۱- از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند. اگر در بدن کمبود منیزیم باشد نتیجه‌اش این می‌شود که سوخت و ساز کلسیم تغییر یافته و در نتیجه فرد دچار پوکی استخوان می‌شود.
۲- از بیماری‌های قلبی و عروقی جلوگیری می‌کند. اگر به مقدار کافی در روز بدنمان منیزیم دریافت کند، علاوه بر کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، خطر سکته مغزی نیز کاهش می‌یابد. همچنین کمبود منیزیم باعث تپش نامنظم قلب می‌شود. بنابرین سعی کنید به مقدار کافی منیزیم دریافت کنید زیرا برای دستگاه قلبی و عروقی شما مفید است.
۳- منیزیم فشار خون را تنظیم می‌کند. سعی کنید در کنار میوه‌ها و سبزیجات که سرشار از پتاسیم و منیزیم هستند، از مکمل‌های منیزیم استفاده کنید تا فشار خونتان تنظیم شود.
۴- برای بیمارانی که به بیماری دیابت دچار هستند، مصرف منیزیم دیابت آن‌ها را درمان می‌کند. و کسانی که به مقدار کافی منیزیم دریافت نمی‌کنند، بیشتر از افراد دیگر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دوم هستند. چطور به درمان بیماری دیابت کمک می‌کند؟ منیزیم با کمک به سوخت و ساز کربوهیدرات فعالیت و ترشح انسولین را تنظیم کرده و میزان گلوکز خون را کنترل می‌کند.
۵- میگرن و بی‌خوابی و افسردگی را درمان می‌کند. بیمارانی که دچار افسردگی هستند میزان منیزیم در بدن آن‌ها به شدت پایین است. بنابراین پزشکان برای این بیماران معمولا داروهای حاوی منیزیم تجویز می‌کنند. مزیت این داروها این است که مانند بقیه داروهای ضد افسردگی عوارض ندارند. همچنین به کسانی که دچار سردردهای مزمن و یا میگرن هستند توصیه می‌شود از مکمل‌هی منیزیم استفاده کنند.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.