با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

۵ مولفه یک زندگی سالم جنسی

با وجود اینکه ما یک درک عمومی در مورد رابطه جنسی داریم، کشف تفاوت بین تمایلات جنسی سالم و اختلال عملکرد و تفاوت بین رفتارهای جنسی مناسب و انتظارات غیر واقعی که می‌تواند زندگی عشقی ما را مختل کند، دشوار است.
تمایلات جنسی خیلی بیشتر از عمل جنسی است و یک تجربه عاطفی برای زوج است و منجر به بسیاری از مزایای روانی، ذهنی، جسمی و زناشویی می‌شود. داشتن رابطه جنسی با افزایش سیستم ایمنی بدن و خلق و خوی شادتر مرتبط است و باعث کاهش افسردگی و استرس و همچنین باعث تسکین درد (با آزادی اندورفین و اکسی توسین) می‌شود. زوج‌هایی که رابطه جنسی خوبی دارند با هم صمیمی‌تر هستند.
متاسفانه، نظرسنجی نشان داده است که مردان و زنان معمولا در مورد سلامت جنسی نگران هستند و زندگی جنسی خود را با دیگران مقایسه می‌کنند. تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که ۵۰-۵۵٪ از زوج‌های متاهل مشکلات جنسی را تجربه می‌کنند. خشم، شرم، تنش، پنهان کاری، و اضطراب به راحتی می‌تواند میل جنسی را مهار کند و در عملکرد جنسی ایجاد اختلال کند. رابطه جنسی نامناسب منجر به ایجاد اضطراب بالا و افزایش دوری، خجالت و سرخوردگی می‌شود. انتظارات غیر واقعی مطرح شده توسط جامعه نیز کیفیت تجارب جنسی را کاهش می‌دهد. به عنوان مثال، بسیاری از مردان بر این باورند که آنها باید فورا برای رابطه جنسی آماده شوند. این یک تصور غلط بزرگ است.
زندگی سالم جنسی چیست؟

5 مولفه یک زندگی سالم جنسی

 

در حالی که انتظارات جنسی بسته به اعتقادات مذهبی، شخصیت، و زمینه‌های فرهنگی ممکن است متفاوت باشد، در اینجا ۵ مولفه یک زندگی سالم جنسی را ذکر کرده‌ایم:
۱- رابطه جنسی چیزی فراتر از عملش است و شامل لمس فیزیکی، محبت، صمیمیت، بازیگوشی، میل و لذت بردن است. در حالی که بسیاری رابطه جنسی را تنها مقاربت معنی می‌کنند، این طرز فکر می‌تواند یک مانع برای تجربیات جنسی رضایت بخش باشد و باعث می‌شود برخی از زوج‌ها یا فقط مقاربت داشته باشند و یا هیچ چیز دیگری.
۲- هر دو طرف علاقه‌مند به آغاز تجربیات جنسی و احساس مطلوب هستند. اگر چه غیر واقعی است که فرض کنیم که هر دو طرف به اوج لذت جنسی در هر تجربه جنسی می‌رسند، رابطه جنسی به طور کلی به عنوان یک تجربه مثبت و متقابل شناخته می‌شود.
۳- هر دو طرف حق دارند به رابطه نه بگویند و آشکارا درباره ترجیحات جنسی و خواسته‌های جنسی همدیگر صحبت کنند. هیچ قضاوتی در مورد نیازها و ترجیحات خاص وجود ندارد .
۴- محبت و لمس فیزیکی در داخل و خارج از اتاق خواب بسیار مهم و با ارزش است. نوازش و دیگر ابراز محبت‌های قبل از رابطه جنسی به رضایت و بهبود کیفیت روابط جنسی منجر می‌شود.
۵- یک زندگی جنسی رضایت بخش منجر به افزایش میل جنسی و تجربه جنسی رضایت بخش‌تر در آینده می‌شود. زوجین بدون سرزنش یکدیگر حاضر به مقابله و حل هر گونه مسائل مربوط به زندگی جنسی سالم می‌شوند. بیماری های فیزیکی، مسائل پزشکی و روانی، و نگرانی های سنی بر عملکرد جنسی سالم تاثیر می‌گذارند.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۸ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.