با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

۷ راهکار تقویت اعتماد‌ به‌ نفس

8 راهکار تقویت اعتماد‌ به‌ نفس

 

ویژگی مشترک تمام افراد موفق این است که توانایی‌ها و قابلیت‌های خود را باور دارند. اگر به شخصیت افراد موفق دقت کنید، همه آنها از اعتماد‌ به‌ نفس بالایی برخوردارند؛ اما نکته حائز اهمیت این است که آن‌ها اول این اعتماد‌ به‌ نفس را داشته‌اند و سپس فرد موفقی شده‌اند؛ پس اینگونه نپندارید که اعتماد‌ به‌ نفس بالای آن‌ها بخاطر موفق بودنشان است. اگر به خود اعتماد نداشته باشید، هیچ یک از اطرافیانتان هم به شما اعتماد نخواهد کرد و شاید هیج گاه فرصت اثبات خود را به دیگران پیدا نکنید چون آن‌ها کارهای خود را به شما نخواهند سپرد. پس اجازه ندهید نبود اعتماد‌ به‌ نفس باعث باورهایی راجع به شما در اطرافیانتان شود که خودتان هم آن‌ها را قبول ندارید. بسیاری از شغل‌های امروزی نیاز به اعتماد‌ به‌ نفس بالا دارند و بسیاری از فضاها این روزها فضای ریسکی است، پس افراد ترسو و خیلی خیلی ریسک ناپذیر در پیشرفت مشکل خواهند داشت. افراد ترسو و یا کسانی که اعتماد‌ به‌ نفس پایینی دارند در کار خود پیشرفت خاصی نخواهند داشت و تنها به دنبال مشاغل خیلی امن هستند که جای پیشرفتی ندارند و از فرصت‌های پیش آمده به دلیل عدم اعتماد‌ به‌ نفس نمی‌توانند استفاده کنند.

 

شما به هر چیزی که بخواهید می‌توانید برسید، تنها چیزی که مانع رسیدن شما به هدفتان می‌شود خود شما هستید. هر چقدر اعتماد‌ به‌ نفس آدمی پایین‌تر باشد، بیشتر دستخوش عوامل بیرونی می‌شود. برای یک آدم با اعتماد‌ به‌ نفس هیچ عامل بازدارنده‌ای وجود ندارد. اگر شما هم آدمی با اعتماد‌ به‌ نفس پایین هستید، زمان آن فرا رسیده تحولی در شخصیت خود ایجاد نمایید و به خود باور و ایمان داشته باشید. اولین نکته مهم برای داشتن یک شغل عالی و موفق خودباوری است؛ اگر شما خود را باور داشته باشید به فرصت‌هایی دست می‌یابید که اصلا فکرش را هم نمی‌کردید. هرکسی با تمرین می‌تواند اعتماد‌ به‌ نفس خود را بالا ببرد، در این مقاله ۷ راهکار تقویت اعتماد‌ به‌ نفس را بیان خواهیم کرد.

 

۱- صداقت

با خود روراست باشید. غرور را با اعتماد‌ به‌ نفس اشتباه نگیرید، غرور باوری بیهوده و باطل نسبت به خودمان است اما اعتماد به خود، باور توانایی و قابلیت انجام کارها است. اگر با خود روراست باشید، نسبت به خود، آگاهی کامل دارید و از انجام کارها مطمئن خواهید بود و اعتماد‌ به‌ نفس خود را با انجام کارهای سخت به دست خواهید آورد. اگر اعتماد به خودمان از حد قابلیت‌هایمان فراتر برود، دچار غرور و اشتباه می‌شویم؛ پس به تفاوت غرور و اعتماد‌ به‌ نفس توجه داشته باشید. برای افزایش اعتماد‌ به‌ نفس خود باید قابلیت و توانایی خود را دقیقا و صادقانه شناسایی کنید و سعی کنید نقاط ضعف و مهارت‌های خود را بهبود بخشید تا اعتماد‌ به‌ نفس شما  افزایش یابد. توجه نکردن به نقاط ضعف یا بزرگ بینی نقاط قوت، نقاط ضعف را از بین نخواهد برد. اگر شما شناخت خوبی از نقاط قوت خود داشته باشید، در برابر انتقادهای بی اساس نیز اعتماد‌ به‌ نفس لازم را خواهید داشت.

 

 

۲- براحتی نه بگویید

طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا در سان فرانسیسکو: اگر فردی هستید که نمی‌توانید در برابر خواسته‌های نامعقول نه بگویید، احتمال افسردگی یا فرسودگی شغلی در شما افزایش می‌یابد و این موارد باعث کاهش اعتماد‌ به‌ نفس یا حتی از بین رفتن آن می‌شود. در برخی موارد و در برابر برخی درخواست‌ها پاسخ منفی صحیح‌ترین پاسخ است و یک انسان مطمئن، اعتماد‌ به‌ نفس لازم برای توضیح علت جواب منفی خود را داراست. افراد با اعتماد‌ به‌ نفس یک نه قاطع می‌گویند و از پاسخ‌هایی مثل فکر نمی‌کنم، بتوانم یا مطمئن نیستم استفاده نمی‌کنند، آن‌ها با اطمینان کامل نه می‌گویند، زیرا می‌دانند اکنون فرصت انجام آن کار را ندارند.

 

 

۳- رابطه خوب با مدیر و پوشاندن اشتباهات

وقتی رابطه خوبی با مدیر نداشته باشیم، خیلی با استعداد هم که باشیم اعتماد‌ به‌ نفس ما کاهش می‌یابد. زمانی که مدیر از کارمندانش مدام انتقاد می‌کند، حفظ اعتماد‌ به‌ نفس مشکل می‌شود. سعی کنید هر چه سریع‌تر ایرادات رابطه خود را بیاید و برطرف سازید تا روابط بهبود یابد و در غیر این‌ صورت تحولی اساسی در شغل خود ایجاد نمایید.

 

 

۴- پیروزی‌های کوچک را جدی بگیرید

اگر در رفتار انسان‌های با اعتماد‌ به‌ نفس بالا دقت کنید، خواهید دید که آن‌ها پیروزی‌های کوچک خود را خیلی جدی گرفته و سعی بر تبدیل آن به یک موفقیت بزرگ دارند. هر موفقیت کوچکی باعث تشکیل هورمون آندروژن در مغز خواهد شد که باعث افزایش انگیزه فرد می‌شود؛ وقتی هورمون آندروژن افزایش یابد، هورمونی به نام تستوسترون ایجاد می‌شود که اعتماد‌ به‌ نفس بالا و اشتیاق فراوانی را در فرد حاصل می‌کند؛ با این حساب باید پیروزی‌های کوچک را افزایش دهیم و آن‌ها را جدی بگیریم.

 

 

۵- ورزش منظم

حداقل دو بار در هفته و هر بار به مدت ۱۰ دقیقه ورزش کنید تا به لحاز علمی و اجتماعی و ورزشی حس بهتری داشته باشید. ورزش کردن باعث افزایش آندورفین در انسان می‌شود که اعتماد‌ به‌ نفس فرد را افزایش می‌دهد.

 

 

۶- پوشش مناسب و اثر آن در موفقیت

بررسی‌ها نسان داده که پوشش ظاهری اثر مستقیم در نحوه صحبت کردن دارد؛ یعنی هنگامی‌که لباس رسمی به تن دارید، در مقایسه با هنگامی‌که لباس معمولی پوشیده‌اید، متفاوت صحبت خواهید کرد. لباس مناسب انتخاب کنید زیرا هم نشانه شخصیت شماست و هم در صحبت کردن شما اثرگذار است.

 

 

۷- قاطع باشید نه پرخاشگر

قاطع بودن نشانه اعتماد‌ به‌ نفس است؛ اما این به معنای پرخاشگری نیست. بلکه پرخاشگری زمانی است که فرد اعتماد‌ به‌ نفس ندارد و احساس خود را اینگونه بروز می‌دهد. شخصیت خود را اثبات کنید اما نه با تهاجم به حق دیگران. هنگامی که بیاموزید چطور خود را از ناامنی دور کنید، اعتماد‌ به‌ نفس شما بالا رفته است.

 

همچنین بخوانید:

۷ ویژگی شخصیتی یک انسان موفق و قوی

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۸ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.