با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

۷ راه پیش‌گیری از بیماری‌های پاییزی

7 راه پیش‌گیری از بیماری‌های پاییزی

فصل پاییز از راه رسیده است و بیماری‌های رایج این فصل در راهند. همانطور که می‌دانید شایع‌ترین بیماری‌های این فصل سرماخوردگی و آنفولانزا هستند. مراقب خود و سلامتیتان باشید، بهترین راه درمان این است از این بیماری‌ها پیشگیری کنید. برای پیشگیری از این بیماری‌ها ما در این قسمت ۷ راه پیش‌گیری از بیماری‌های پاییزی را به شما یادآوری می‌کنیم.
۱ – بیشتر بیماری‌های ویروسی از طریق دست‌های آلوده به بدن منتقل می‌شوند. سرماخوردگی و آنفولانزا نیز از راه تماس به راحتی قابل انتقال است. فرد مبتلا عطسه می‌کند و دست‌هایش را جلوی بینی و دهان خود می‌گیرد و ویروس‌ها را به دست‌هایش منتقل می‌کند. سپس با همان دست تلفن همراه خود را می‌گیرد، روی صفحه کلید تایپ می‌کند و یا با وسایل دیگر در تماس است. برای اینکه این اتفاق نیفتد به طور مرتب دست‌های خود را بشویید و از ضدعفونی کننده‌های دست استفاده کنید.
۲ – در هنگام سرفه کردن و یا عطسه کردن از دستمال جلوی بینی و دهان خود استفاده کنید و از دستان خود استفاده نکنید. دستمالی که از آن استفاده می‌کنید نیز فوری دور بیندازید.
۳ – سعی کنید با دستان خود صورت خود را لمس نکنید. راه انتقال ویروس‌های سرماخوردگی و آنفولانزا از طریق چشم‌ها و بینی و دهان است. بنابراین اگر صورت خود را با دستانتان لمس کنید، ویروس‌ها از دستانتان به صورتتان منتقل شده و ممکن است از راه بینی و چشم و یا دهان به بدنتان منتقل شود و بیمار شوید.
۴ – در بدن انشان یک سری سلول‌هایی برای از بین بردن ویروس وجود دارد که با افزایش آن‌ها می‌توان از بیماری‌های ویروسی پیشگیری کرد. یکی از راه‌های افزایش این سلول‌ها این است که بدن عرق کند و دمای بدن افزایش یابد. ورزش‌های هوازی بسیار می‌تواند به این کار کمک کند. زیرا ضربان قلب را بالا می‌برد، مقدار بیشتری خون پمپاژ می‌کند و در نتیجه نفس‌ها تندتر می‌شوند و اکسیژن بیشتری از ریه‌ها به خون می‌رود و بدن عرق می‌کند.
۵ – سعی کنید در ایام پاییز از غذاهایی که حاوی آنتی اکسیدان و فیتوکمیکال هستند بیشتر استفاده کنید. از جمله این مواد می‌توان به میوه‌ها و سبزیجات استفاده کرد. مصرف ویتامین نیز بسیار توصیه می‌شود.
۶ – از مصرف دخانیات اجتناب کنید. چند بار تا حالا این جمله معروف را شنیده‌اید. در بخش سلامت وبسایت چیدنی چندین بار از استعمال دخانیات و عوارض و ضررهایش گفته‌ایم. این بار نیز به شما همین توصیه را می‌کنیم. سیگار نکشید. آیا می‌دانستید افراد سیگاری بیشتر از بقیه افراد دچار سرماخوردگی‌ و آنفولانزا می‌شوند؟ همچنین سیگار باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن شما می‌شود و مخاط بینی را خشک می‌کند. یکی دیگر از مضرات دود سیگار این است که مژک‌ها را از کار می‌اندازند. مژک‌ها موهای ظریف غشای مخاطی بینی و ریه هستند و وقتی حرکت می‌کنند ویروس‌های سرماخوردگی را از بدنتان خارج می‌کنند. کشیدن هر سیگار این مژک‌ها را برای نیم ساعت از کار می‌اندازد. و در نتیجه بدنتان نمی‌تواند ویروس‌ها را خارج کند و فرد سیگاری راحت‌تر بیمار می‌شود.
۷ – بیش از پیش استراحت کنید. در طول روز زمانی را برای استراحت کردن اختصاص دهید. این‌ کار باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن شما تقویت پیدا کند. اینترلوکین‌ها اجزایی در سیستم ایمنی بدن شما هستند که دشمن ویروس‌های سرماخوردگی و آنفولانزا هستند و اگر شما بیشتر استراحت کنید، این اجزا در خونتان افزایش پیدا می‌کنند و در نتیجه بدنتان مقاوم‌تر می‌شود.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۵ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.