با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

۷ عمل ممنوع در کاهش وزن

کاهش وزن
اگر از اضافه وزن خود ناراحتید و تصمیم گرفتید که دست به کار شوید و به تناسب اندامتان برسید، حواستان را جمع کنید. خیلی از کارهایی که در طول روند کاهش وزن انجام می‌دهیم اشتباه است و ممکن است سلامتیمان را به خطر بیندازد. در این بخش به ۷ عمل ممنوع در کاهش وزن اشاره خواهیم کرد که نباید آن‌ها را انجام دهید:

 

از گرفتن رژیم‌های غذایی سخت و غیر منطقی بپرهیزید

این روزها سر تا سر اینترنت پر شده است از انواع و اقسام رژیم‌های مختلف که در این بین بعضی از رژیم‌‌ها ادعا می‌کنند وزنتان را در طول مدت زمان بسیار کوتاهی به طرز چشمگیری کاهش می‌دهند. هرگز این رژیم‌ها را نگیرید. یادتان باشد که فرایند کاهش وزن یک فرایند تدریجی است که باید با صبر و حوصله به آن دست یابید و گرفتن رژیم‌های غذایی که ادعا می‌کنند مقدار زیادی از وزن خود را به سرعت از دست می‌دهید، نتیجه‌ای جز بیمار شدن شما ندارند. بنابراین سعی کنید رژیمی را انتخاب کنید که بر اساس شرایط بدنی و سبک زندگیتان انتخاب شده باشد.

 

همیشه بین ورزش و تغذیه خود تعادل برقرار کنید

اگر می‌خواهید به طرز صحیحی وزن خود را کاهش دهید سعی کنید این تعادل را برقرار کنید و هرگز گرسنه نمانید. همیشه سعی کنید به بدنتان مواد مغذی برسانید و خوب بخورید و به ورزش بپردازید.

 

در رژیم گرفتنتان نوسان نداشته باشید

کسانی که مدام رژیم می‌گیرند و بعد از رسیدن به وزن ایده‌آل مجددا رژیم خود را رها می‌کنند و عادت‌های بد غذایی خود در گذشته را تکرار می‌کنند و مجددا دچار اضافه وزن می‌شند به اصطلاح می‌گویند که مانند یویو رژیم می‌گیرند. این گونه رفتار در رژیم و کاهش وزن پرخطر است و به سلامتیتان آسیب می‌زند. اگر به وزن ایده‌آل خود رسیدید، مراقب وزنتان باشید و راهی را برای تثبیت وزنتان پیدا کنید. یادتان باشد که شما برای رسیدن به هدفتان بسیار زحمت کشیدید پس به این سادگی از هدف خود دست نکشید.

 

حتی در ورزش کردن نیز تعادل داشته باشید و افراط نکنید

شاید این حرف عجیب به نظرتان برسد اما ورزش بیش از اندازه نیز خوب نییست. شاید برای رسیدن سریع‌تر به وزن ایده‌آل خود در هفته چند ساعت به ورزش خود اضافه کنید، اما این کار باعث می‌شود که با این کار همه انرژی بدن شما صرف ورزش می‌شود و در نتیجه احساس کوفتگی و خستگی خواهید کرد. ورزش بیش از اندازه همچنین می‌تواند به عضلات و بدنتان آسیب بزند.

 

از مصرف قرص‌های لاغری اجتناب کنید

این روزها بازار تبلیغات قرص‌ها و داروهای کاهش وزن داغ است. شاید اگر بدانید که این قرص‌ها می‌توانند چه آسیب‌های جبران ناپذیری به بدنتان وارد کنند، حتی اسم آن‌ها را نیز بر زبان نیاورید. این قرص‌های چربی سوز مواد شیمیایی را به بدنتان وارد می‌کنند و عوارضی مانند خراب شدن پوست، اختلال در سیستم گوارشی و در بدترین حالت حتی می‌تواند منجر به مرگ شود.

 

از پرخوری تحت هر شرایطی بپرهیزید

شاید اگر غذایی به نظرتان سالم بیاید پیش خود فکر کنید که هر اندازه که دوست دارید می‌توانید از این غذای سالم بخورید. اما اشتباه نکنید و از پرخوری بپرهیزید. بهتر است از هر چیزی به اندازه درست مصرف کنید تا وزنتان راحت‌تر کم شود. در کاهش وزن صبور باشید و این را بدانید که اگر به سرعت وزن کم کنید، پوست بدنتان شل و آویزان خواهد شد.

 

از انجام عمل‌های جراحی برای کاهش وزنتان بپرهیزید

برخی افراد برای وزن کم کردن و کاهش وزن از عمل‌های جراحی نظیر لیپوساکشن و کوچک کردن معده استفاده می‌کنند اما این نکته را به خاطر داشته باشید که این عمل‌های جراحی برای بیماران خاصی بوده و برای زیبایی نیستند. کسانی که به این عمل‌های جراحی برای زیبایی دست می‌زنند بعد از آن باید بسیار مراقب نحوه غذا خوردن خود باشند و به چیزهایی که می‌خورند بسیار دقت کنند. آیا زیبایی و ظاهر خوب ارزشش را دارد که سلامتیتان را به خطر بیندازید؟

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.