با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

۸ باور غلط درباره ازدواج

باورهای غلط در ازدواج

در این مقاله سعی کرده‌ایم به برخی باورهای نادرست درباره ازدواج اشاره کنیم. با ۸ باور غلط درباره ازدواج ما را همراهی کنید:

 

همانطور که می‌دانید عشق برای خوشبختی لازم است اما کافی نیست. عشق با هدیه کردن نیرو، استقامت، جرأت، پشتکار، امید، هیجان و انگیزه به ما کمک می‌کند تا با عقل و درایت و تلاش و آگاهی در زندگی خود موفق‌تر شویم.

 

۱- هر کسی نیمه گمشده‌ای دارد که فقط باید او را پیدا کند

برخی اعتقاد دارند نظام هستی طوری برنامه‌ریزی و تنظیم شده که برای هر کسی یک نفر و تنها یک نفر جفت مناسب برای زندگی او ساخته شده است. این افراد ۲ راه پیش رو دارد یا باید منتظر بماند تا دست تقدیر آن نیمه گمشده (شاهزاده‌ای با اسب سفید) را به دنبال حادثه‌ای اتفاقی در زندگی او ظاهر کند و یا اینکه افراد مختلفی را امتحان کند تا بالاخره نیمه‌ گمشده‌اش سر و کله‌اش پیدا شود. هر ۲ گروه تفکراتشان اشتباه است. گروهی که راه اول را انتخاب می‌کند، هیچ تلاشی در راستای پیدا کردن همسر انجام نمی‌دهند و گروهی که راه دوم را انتخاب می‌کنند، مرتب از رابطه‌ای به رابطه دیگر می‌روند تا شاید بعد از تلاش‌های مستمر موفق شوند و نیمه گمشده خویش را پیدا کنند.

 

۲- اگر معشوقشان را از دست دادند دیگر نباید رابطه جدیدی را آغاز کنند

این تفکر اشتباه است؛ واقعیت این است که برای هر شخصی به صورت بالقوه جفت و همسرهای متعددی وجود دارد و قانون نظام هستی می‌گوید که افراد باید با عقل، منطق و تلاش، همسری مناسب را برای خود برگزینند و اگر هم در این مسیر دچار  اشتباهی شدند باید مسئولیت اشتباه خود را قبول کرده و در صدد جبران و اصلاح اشتباه خود بر آیند.

 

۳- فقط در صورت داشتن همسر کامل و بی‌عیب و نقص می‌توان در زندگی مشترک به خوشبختی رسید

برخی از دختران و یا پسران دارای خوی مطلق‌گرایی یا کمال‌پرستی فقط به فردی رضایت می‌دهند که کامل بوده و هیچ‌گونه عیب و نقصی نداشته باشد. این طرز فکر باعث می‌شود خیلی از فرصت‌های طلایی را از دست بدهند. چون هیچ‌کس کامل مطلق نیست، همیشه معایب و نقص‌هایی میز وجود دارد. در این میان هستند عده‌ای که پیوند عاطفی ناامنی داشته‌ و این تجربه تلخ در زندگیشان باعث شده به کسی اعتماد نکنند و در ناخودآگاهشان مدرک و دلیلی برای رد طرف مقابل‌ پیدا کنند. آن‌ها باید بدانند که همسر کامل وجود ندارد و اصلا فلسفه ازدواج نیز همین است. این که با حداقل معیارهای لازم و اساسی زندگی را شروع کنیم و چون زن و مرد مکمل یکدیگرند در زندگی و با تلاش به آن چیزی که می‌خواهیم دست پیدا کنیم و به یکدیگر در رشد و نمو هم کمک کنیم. ازدواجی که در آن تشابه بین زوجین بیشتر باشد، احتمال موفقیت و خوشبختی در آن ازدواج بیشتر است و اگر یکی از طرفین خیلی برتر و یا پایین‌تر از طرف مقابل خود باشد احتمال به وجود آمدن مشکل در آن رابطه بسیار زیاد است.

 

۴- برخی افراد از شکست یا رابطه می‎‌ترسند و فکر می‌کنند فرد مورد نظر باید از همه جهات کامل باشد تا او را برای ازدواج انتخاب کنند

فرد مورد نظر آن‌ها باید در حد یک روان‌شناس درباره ازدواج اطلاعات لازم را داشته باشد، او باید از لحاظ جسمانی عیب و نقصی نداشته باشد و از نظر مادی نیز در رفاه باشد. این طرز فکر چند عیب اساسی دارد:
– انتخاب‌های او برای ازدواج محدود می‌شوند، زیرا مجبور است فردی در سطح خودش پیدا کند.
– او به علت دیر ازدواج کردن بهترین سنین بچه‌دار شدن را از دست می‌دهد.
– رفته رفته انگیزه‌ او برای ازدواج کمتر و شک و تردیدهایش بیشتر خواهند شد.
–  احتمال اینکه طعمه آدم‌های سوءاستفاده‌گر قرار بگیرد، بیشتر خواهد شد و این طرز فکرشان نتیجه عکس می‌دهد و در موارد بسیاری دیده شده است که به انتخاب‌های غلط دست می‌زنند.

 

۵- اگر می‌خواهید ازدواجی موفق داشته باشید این که با چه کسی ازدواج می‌کنید مهم نیست بلکه مهم این است که به چه اندازه تلاش می‌کنید

افرادی که این طرز تفکر را دارند، تضادها، تشابهات ارزش‌ها، اهداف، انتظارات و…  را نادیده می‌گیرند و دل را به دریا زده و وارد یک رابطه و ازدواج نابرابر می‌شوند که دیر یا زود در ازدواج به مشکل بر می‌خورند و طرفین از پا درخواهند آمد. آن‌ها این چنین فکر می‌کنند: “خودم درستش می‌کنم!”

 

۶- تضادی که بین دختر و پسر وجود دارد ازدواجشان را مستحکم‌تر کرده و آن را بهبود می‌بخشند

اگرچه در ابتدای رابطه این تضادها و شخصیت‌های متفاوت هیجان و رضایت‌ خاطر ظاهری را به دنبال داشته باشد، اما این هیجانات موقت بوده و در زندگی آن روی سکه خودش را نشان می‌دهد!

 

۷- عشق خودش به تنهایی همه مشکلات را حل می‌کند و برای ازدواج کافیست

به هیچ عنوان! به خصوص اگر شهوانی باشد. نباید فقط بر اساس احساسات و عواطف همسر آینده را انتخاب کرد. یک کودک ۷ تا ۱۰ ساله هم براساس حواس، تخیلات و هوشش دنیای اطرافش را درک کرده و آن را و ارزیابی می‌کند! وقتی از این افراد پرسیده می‌شود چرا عاشق این فرد شده‌ای اغلب یا جابی برای این سؤال ندارند و یا اگر هم جوابی داشته باشند می‌گویند چون این معایب را ندارد. دروغگو نیست. خشن نیست. و یا محاسنی را به فرد مورد نظر خود نسبت می‌دهند که ربطی به تو ندارد و نادرست و غیر منطقیست. به طور مثال می‌گویند فهیم و با پشتکار است در صورتی که طرف ۲۸ سال سن دارد و هنوز نه تحصیلات دارد و نه شغل! انسان سالم و عاقل به انسانی گفته می‌شود که با عقل جاده و مسیر زندگی خود را انتخاب کند و سپس با دل و احساس مسیر زندگی را طی کند.

 

۸- ازدواج و انتخاب همسر مناسب شانسکی است

حتما شنیده‌اید که می‌گویند ازدواج هندوانه‌ای دربسته است. اگر همه چیز را به شانس ارتباط دهیم انگیزه خود را از دست داده و دیگر تلاش، اختیار، کوشش، تفکر و در یک کلام هستی برایمان بی‌معنا خواهد بود. انسان‌‌های عاقل و توانا خودشان سرنوشت خود را می‌نویسند و زندگی خود را می‌سازند و همین باعث تفاوت آن‌ها با دیگران می‌شود.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۵ آبان ۱۳۹۴

دیدگاه‌های شما

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

اطلاع از
avatar

wpDiscuz
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.