با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

۸ راه دوری از پیامدهای منفی اخراج از کار

تجربه‌های یک شخص موفق در برابر پیامدهای منفی اخراج از کار

امروزه کار تبدیل به یکی از بخش‌های مهم در زندگی شده است‌. مردم مدرن یک زندگی شاد را بدون ادارات، پروژه‌ها و مسئولیت نمی‌توانند تصور کنند‌. من نمی‌دانم چرا مردم آنقدر به شغلشان وابسته‌اند‌. وابستگی به دنبالش ناامیدی می‌آورد، زیرا هیچ چیزی در این دنیا ماندگار نیست‌. به نظر می‌رسد امروزه تقریبا همه از کلمه «اخراج» می‌ترسند‌. اخراج برای شما چه مفهومی دارد؟ دوستم می‌گوید اخراج ناعادلانه بدترین چیز در دنیاست‌. اگر شما هم آدم مضطرب و عصبی هستید ممکن است به نظر شما هم چنین بیاید‌. من معتقدم اخراج ناعادلانه هم آخر دنیا نیست‌. همه چیز در زندگی از مزایا و معایبی برخوردار است‌. هیچ کس نمی‌تواند در برابر مشکلات احساس امنیت کند‌. ارتباطات و همکاری بین مردم اغلب منجر به سوء تفاهم‌ها و درگیری می‌شود‌. گاهی لازم است که شرایط و موقعیت را پذیرفته و به یک راه دیگر بروید‌. باید درک کنید که یک اخراج ناعادلانه یک فرصت برای یک شروع تازه و تغییر مثبت زندگی شماست‌. برخی از کارمندان ترجیح می‌دهند که در برابر تصمیم کارفرما مقاومت کرده و درخواست تجدید نظر کنند که تلاش و انرژی زیادی می‌طلبد‌. بهتر است فورا از شغل خود دست کشیده و به سرعت سراغ شغل دیگری بروید‌. من در حال حاضر ۲ بار از کار اخراج شده‌ام‌. امیدوارم تجربه‌ها و مشاوره‌هایم به شما کمک کند که با پیامدهای منفی اخراج از کار مقابله کنید تا اعتماد به نفس خود را حفظ کرده و طی مدت کوتاهی یک شغل بهتر پیدا کنید‌.

 

8 راه دوری از پیامدهای منفی اخراج از کار

 

۱‌- خوب استراحت کنید‌

اخراج ناعادلانه یک رویداد بسیار استرس‌زا و ناخوشایند است و بر روح و جسم فرد اثر منفی می‌گذارد‌. وقتی با اولین اخراجم مواجه شدم فکر کردن به این قضیه را نمی‌توانستم متوقف کنم‌‌. نتیجه این شد که افکار وسواسی، من را کاملا خسته کرده بود‌. تصمیم برای داشتن یک خواب خوب شبانه، شرایط روحی و جسمی من را بهبود بخشید‌. خواب خوب شبانه بهترین و موثرترین راه آرامش است‌. سعی کنید از شبکه‌های اجتماعی دوری کنید و شماره تماس تعدادی از همکاران سابق خود را از لیست تماستان حذف کنید‌. اجازه ندهید آنها شما را به فکر کارتان بیندازند و قلب شما را از تأسف و درد پر کنند‌. با انجام تکنیک‌های تمدد اعصاب استرس خود را کاهش دهید‌. لازم نیست به سالن‌ها‌‌ی آب گرم لوکس و گران قیمت بروید‌. مدیتیشن و حمام آب گرم، چیزی کم از ماساژ و روش‌ها‌‌ی دیگر تمدد اعصاب ندارد‌.

 

۲‌- هزینه‌ها‌‌ی خود را کاهش دهید

متاسفانه بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند با چک بازی زندگی کنند‌. آمار نشان می‌دهند مردمی که در لحظه زندگی می‌کنند در آینده معمولا به مشکلات مالی بر می‌خورند‌. این مشکلات و خطرها منجر به هزینه‌ها‌‌ی مالی بزرگ در آینده می‌شوند‌. مشکلات سلامتی و اخراج، مشکلات مشترک انسانیت است‌. اخراج ناعادلانه هزینه‌ها‌‌ی مردم را به دلیل مسایل اقتصادی کاهش می‌دهد‌. اگر می‌خواهید که راحت بخوابید و در ثبات مالی خود اعتماد به نفس داشته باشید، مقداری پول برای روز مبادا کنار بگذارید‌. وقتی جوانتر بودم عادت پس انداز کردن پدرم را نمی‌توانستم درک کنم‌. وقتی خانواده‌ام با مشکل مواجه شدند، پس انداز به کارمان آمد و ما را نجات داد‌. در حال حاضر پس انداز مانند کیسه هوا در ماشین مهم است‌.

 

۳‌- خوش‌بین باشید

خوش‌بینی، بهترین سلاح در برابر استرس است‌. به مردم کمک می‌کند که با واقعیت‌ها‌‌ی سخت زندگی مقابله کنند و به آنها انرژی می‌دهد که بر چالش‌ها‌‌ی زندگی غلبه کنند‌. به عنوان یک فرد خوشبین من معتقدم که اخراج مزایایی برایم داشت‌. من بسیاری از مردم را می‌شناسم که بعد از اخراج موفق‌تر شده‌اند‌. معمولا یک اخراج ناعادلانه یک محرک قوی برای مردم است که اراده خود را قوی‌تر کنند و هدفمندتر شوند‌. وقتی من اخراج شدم، زندگینامه معروفترین رهبران کسب و کار در دنیا را مطالعه کردم‌. مطالعه آنها به من نشان داد که زندگی آنها آسان و بی دغدغه نبوده است‌. آنها مجبور بودند با اخراج‌ها‌‌ و فراز و نشیب‌ها‌‌ی زیادی دست و پنجه نرم کنند‌. نقل قول‌ها‌‌ی الهام بخش این افراد باعث شد که من بار دیگر به توانایی‌ها‌‌یم ایمان بیاورم و کسب و کار خودم را شروع کنم‌.

 

۴‌- غلبه بر ترس از عدم قطعیت

امروزه ترس از اخراج با ترس از عدم قطعیت مشترکات زیادی دارد‌. مردم هیچ نظری درباره زندگی کردن بدون در آمد و پرداخت قبوض ندارند‌. یک ورق کاغذ بردارید و همه جوانب مثبت و منفی کار خود را یادداشت کنید‌. جوانب منفی در مشاغل مدرن از جوانب مثبت بیشتر است‌. باید این را درک کنید که گاهی اخراج ناعادلانه یک موهبت الهی است که به شما فرصت دوباره می‌دهد که راهتان را در زندگی پیدا کنید و یک کار جدید را شروع کنید. اغلب اتفاق می‌افتد که فقدان پول و ایده از اقدامات شما در این وضعیت جلوگیری کند‌. در این مورد شما باید به دنبال حمایت از جانب نزدیکترین و عزیزترین افراد زندگیتان باشید زیرا آنها تنها افرادی هستند که می‌توانند کمکتان کنند‌. حمایت مالی و عاطفی آنها به شما کمک می‌کند که اخراج ناجوانمردانه را تحمل کنید و بر ترس‌ها‌‌یتان غلبه کنید‌.

 

۵‌- در برابر وسوسه انتقام مقاومت کنید‌

انتقام از رئیس یا همکاران، فوق العاده وسوسه انگیز است‌. شما می‌توانید یک ترفند تند و تیز بزنید و در مدت زمانی کوتاهی شرکت را فلج کنید‌. آیا انتقام حقوق پایمال شده شما را برخواهد گرداند؟ گمان نمی‌کنم‌. این کار تنها مشکل شما را تجدید کرده و دشمنان جدید برایتان می‌تراشد‌. رئیس شرکت‌ها‌‌ی بزرگ معمولا همدیگر را با نام می‌شناسند‌. تمام تلاشتان را بکنید که با شهرت خوب شرکت خود را ترک کنید‌. اگر شما کسی نیستید که بتوانید غرور خود را سرکوب کنید و با لبخند شرکت را ترک کنید، این کارها را انجام دهید‌. کسب و کار خود را راه بیندازید و به کارفرمای خود ثابت کنید که که شما موفق‌ترین فرد کشور در دنیا هستید‌. مطمئن هستم که خوشبختی و سعادت شما بهترین انتقام از دشمنانتان است.

 

۶‌- کار آزاد انجام دهید

آیا تا بحال در مورد کار آزاد چیزی شنیده‌اید؟ کار آزاد یک نوع از کار است برای افرادی که از دفاتر کاری، کارفرماهای دیوانه و جداول کاری شلوغ خسته شده‌اند‌. کار رسمی خود را فراموش کنید و یک کار آزاد را شروع کنید‌. شما از این به بعد دیگر برده نیستید‌. شما این فرصت را دارید که بار و بندیل خود را ببندید و به شهر یا کشوری که می‌خواهید سفر کنید‌. امروزه کار آزاد، عمومی و رایج شده است‌. مردم به مستقل‌تر و هدفمندتر شدن‌ تمایل دارند. اگر تصمیم گرفتید که یک شغل آزاد را آغاز کنید، نیاز به پشتکار بیشتری دارید‌. سعی کنید که زمان خود را مدیریت کنید و به یاد داشته باشید که خودتان مسئول کارهای خود هستید‌.

 

۷‌- کارهای موقت را فراموش نکنید‌

اکثر کسانی که از شغل قبلی خود اخراج شده‌اند، تن به کارهای موقت نمی‌دهند‌. این افراد معمولا بعد از اخراج افسرده می‌شوند زیرا پیدا کردن یک کار خوب را مشکل می‌دانند‌. کار موقت در مواقع سخت به درد می‌خورد‌. شما با تدریس خصوصی می‌توانید پول خوبی به دست آورید‌. ابتدا باید زمینه‌ای که در آن توانایی دارید را انتخاب کنید‌. سپس می‌توانید سرگرمی‌ها‌‌ی خود را به یک حرفه برای کار تبدیل کنید‌.

 

۸‌- عزت نفس خود را افزایش دهید

روانشناسان با اطمینان عنوان می‌کنند که اخراج ناعادلانه می‌تواند به عزت نفس افراد به طور جدی آسیب بزند و این تصور را در آنها ایجاد می‌کند که به هیچ دردی نمی‌خورند‌. در هنگام مواجهه با اخراج از کار این را به یاد داشته باشید که شما یکی نخبه‌ترین متخصصان رشته خود هستید‌. انتقادات و توهین‌ها‌‌ی کار فرمایتان ممکن است واقعیت نداشته باشد‌. این حرف‌ها‌‌ را به خود نگیرید و از مشاجره کردن با دشمنان خود اجتناب کنید‌. همه چیز را فراموش کنید و روی زندگی خودتان تمرکز کنید‌. ما در جهانی زندگی می‌کنیم که حقوق بشر از تبعیض محافظت می‌کند‌. اگر حس می‌کنید که ناجوانمردانه اخراج شده‌اید می‌توانید شکایت کنید یا یک کار جدید با درآمد خوب پیدا کنید‌. به یاد داشته باشید که کارکردن اولویت اصلی در زندگی نیست بلکه فقط ابزاری برای رسیدن به اهدافتان است‌.

 

۵ روش کم کردن استرس برای مدیران

۹ چیز که مدیران خوب هرگز نمی‌گویند

۶ مزیت نوشتن شرح کار برای کسب و کار
چهار هدف کلیدی صاحبان مشاغل کوچک

۱۶ مهارت لازم صاحبین مشاغل برای موفقیت

۸ نکته ضروری برای یک نشست کاری موفق

 

[تعداد: 3    میانگین: 2/5]
تاریخ: ۲۱ مرداد ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.