با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

۹ دلیل مصرف روزانه قهوه و فواید آن

در این مطلب ۹ دلیل مصرف روزانه قهوه و فواید آن را به طور کامل برایتان شرح می دهیم.

سال‌های نه چندان دور بسیاری از مردم، خوردن قهوه را یک جور گناه و عیب تصور می‌کردند. اما تحقیقات اخیر کاملا بر عکس نشان داده است. به یاد داشته باشید که وقتی می‌گوییم قهوه برایتان خوب است منظور همان ماده سیاه تلخ است، نه انواع دیگری از قهوه همراه کرم و شکر که فقط یک دسر است و نه چیز دیگر.

۹ دلیل مصرف روزانه قهوه و فواید آن

۱- برای قلب خوب است

در حالیکه در گذشته تصور می‌شد، قهوه اثرات مخربی بر سلامت قلب دارد، تعدادی از مطالعات اخیر عکس این موضوع را نشان می دهد. کسانیکه بین ۳ تا ۵ فنجان قهوه در طول روز می‌نوشند، کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلب و عروقی، سکته مغزی و نارسایی قلبی هستند.

 

۲- می‌تواند از بدن در برابر سرطان دفاع کند

این قضیه در مورد سرطان‌ها نیز صادق است. در گذشته بعضی از تحقیقات نشان دادند که مصرف قهوه خطر ابتلا به انواع سرطان را افزایش می‌دهد اما تحقیقات اخیر درباره سرطان ثابت کرد که نه تنها تاثیر منفی ندارد بلکه خطر ابتلا به آن را نیز کاهش می‌دهد. در مورد سرطان کبد نوشیدن ۲ فنجان قهوه در طول روز ۴۰% خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش می‌دهد.

 

۳- خطر دیابت را کاهش می‌دهد

در مورد دیابت هرچقدر بیشتر قهوه بنوشید، کمتر به دیابت نوع ۲ مبتلا می‌شوید. بر اساس تحقیقاتی در سال ۲۰۱۴، کسانی که هر دو قهوه کافیین دار و بی کافیین را مصرف می‌کردند، کمتر به این بیماری مبتلا بودند.

 

۴- کبد شما آن را دوست دارد

در حال حاظر محققان معتقدند که مصرف قهوه به طور قابل توجهی می‌تواند در بهبود بیماری‌های خاص کبدی از جمله cirrhosis (یک بیماری کبدی) و هپاتیت C مؤثر باشد.

 

۵- مغز شما هم آن را دوست دارد

تجزیه تحلیل اخیر در اختلالات عصبی نشان داده است که نوشیدن قهوه می‌تواند خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را کاهش و به طور بالقوه در برابر بیماری آلزایمر از بدن محافظت کند. چیزی که فکر می‌کنم همه کسانی که قهوه می‌نوشند از آن آگاه باشند.

 

۶- می‌تواند به کاهش وزن کمک کند

در حالی که قهوه نباید به عنوان مکمل رژیم غذایی در نظر گرفته شود اما می‌تواند به دو روش به کاهش وزن کمک کند. اول اینکه محرک است و سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد. دوم اینکه اشتها را سرکوب می‌کند و کاهش می‌دهد. فقط حواستان باشد که زیاد به آن شکر و خامه اضافه نکنید و در برابر وسوسه غوطه ور ساختن قهوه در شکر مقاومت کنید.

 

۷- سرشار از آنتی اکسیدان

قهوه منبع غنی از آنتی اکسیدان‌هاست که می‌تواند به بدن در مبارزه با رادیکال‌های آزاد که می‌تواند منجر به بیماری شود کمک کند. محققان در سال ۲۰۰۵ دریافتند افرادیکه زیاد قهوه می‌خورند، آنتی اکسیدان مورد نیاز خود را بیشتر از هرچیز دیگری از قهوه دریافت می‌کنند.

 

۸- از بین بردن افسردگی

بسیاری از مردم برای زود بیدار شدن در صبح قهوه مصرف می‌کنند. تحقیقات دانشمندان در دانشگاه ‌هاروارد نشان می‌دهد که زنانی که در روز ۴ فنجان قهوه می‌نوشند، ۲۰% کمتر از دیگران دچار افسردگی می‌شوند.

 

۹- افزایش امید به زندگی

قهوه می‌تواند، راز طول عمر زیاد باشد. طبق تحقیقات گسترده در این مورد کشف شده است افرادی که کمتر قهوه مصرف می‌کنند، ۱۴% از افرادی که بیشتر قهوه مصرف می‌کنند دچار مرگ زودرس می‌شوند.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۲۴ مرداد ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.